Güvenli liman arayışında olan yatırımcıların tercihi olan altın, fiyatlarını yukarıya taşımaya devam ediyor. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş'in değerlendirmelerine göre, 2024 yılında altın fiyatlarının artış trendini sürdüreceği öngörülüyor.

Fed faiz İndirimleri beklenirken piyasalar yükseldi! Fed faiz İndirimleri beklenirken piyasalar yükseldi!

Altın Piyasasında Son Durum

9 Nisan itibarıyla gram altın 2450 TL ile zirveye ulaştı. Uzmanlar, jeopolitik krizlerin ve büyük bankaların faiz kararlarının altın değerindeki artışı destekleyeceğini düşünüyor. Gram altın, 11 Nisan saat 9.33 itibarıyla %0,14 artışla 2426 TL'de seyrediyor. Ons altın ise 2337 dolar civarında fiyatlanmakta.

BIST 100 Endeksi ve FED'in Faiz Kararları

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş'e göre, BIST 100 endeksi bayram tatilinden önceki son işlem gününü 9814 puanla tamamladı ve Nisan sonuna kadar 10 bin puana ulaşabileceği öngörülüyor. ABD Merkez Bankası'nın (FED) yılın geri kalanında yapacağı faiz indirimleri konusunda belirsizlikler sürüyor. Piyasalar, bu belirsizlikler nedeniyle trend belirleme konusunda zorlanmakta.

Altın ve Gümüş Piyasalarında Beklentiler

İslam Memiş'e göre, altın fiyatlarındaki agresif yükselişler teknik olarak düzeltme gelmediği sürece sağlıklı bulunmuyor. Ons altın için ilk beklenti 2350 dolar iken, devamında 2500 – 2600 dolar aralığı öngörülüyor. Gram altında ise 2024 yılı için 3000 – 3500 TL hedefi belirlendi. Gümüş piyasasında ise 28 dolarlık beklentinin gerçekleştiği, 30 dolar direncinin takip edileceği ifade edildi. Gümüş yatırımcılarının kar satışlarına dikkat etmesi, ancak yükseliş trendinin devam edeceği önerildi. Gümüşün gram fiyatında ikişer liralık artışlar bekleniyor ve uzmanlar, yükseliş trendinin yeni başladığını ve devam edeceğini vurguluyor.

Editör: Halit Alptekin