İsrail'de Binyamin Netanyahu hükümetine yönelik tepkiler devam ediyor. Her hafta Cumartesi günü düzenlenen ve geniş katılımlı olan protestolar, Gazze'deki savaş ve esirlerin geri getirilmesi konularında siyasi iradenin kayıtsızlığı eleştirilerek, ülkenin "en sağcı hükümeti" olarak nitelendirilen mevcut yönetimin istifası ve erken seçim çağrıları ile yinelendi.

Hun Yenilenebilir Enerji'nin net karı düştü! Hun Yenilenebilir Enerji'nin net karı düştü!

Çeşitli Şehirlerde Yankı Bulan Protestolar

Netanyahu'nun konutunun bulunduğu Kayserya şehri başta olmak üzere, Tel Aviv, Hayfa ve Birüssebi (Berşeva) gibi büyük şehirlerde hükümetin istifası ve esirlerin geri getirilmesi talepleriyle gösteriler yapıldı. Batı Kudüs ve diğer pek çok noktada da benzer gösteriler düzenlendi.

Tel Aviv'deki Merkezi Gösteriler

Protestoların odağı, başkent Tel Aviv'deki Kaplan Caddesi oldu. Bu cadde, Netanyahu hükümetinin yargı düzenlemelerine karşı yapılan gösterilerle simgeleşti. Akşam saatlerinde toplanan on binlerce İsrailli, caddeyi kapatan polis demir bariyerlerinin önünde toplandı. İsrail bayrakları taşıyan binlerce gösterici, Başbakan Netanyahu ve hükümet üyeleri aleyhine pankartlar, afişler ve dövizler taşıdı. Cadde üzerinde kurulan bir platformda aktivistler, hükümeti eleştiren konuşmalar gerçekleştirdi.

Editör: Halit Alptekin