Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün açıklanacak olan enflasyon rakamları, milyonlarca memur ve emeklinin maaş zamlarını belirleyecek kritik bir öneme sahip. Yaklaşık 15 milyon 200 bin emekli ve 4 milyon memur, yeni yılın getireceği maaş artışını merakla bekliyor.

Aralık ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamlarının TÜİK tarafından ilan edilmesiyle birlikte, Sosyal Güvenlik Kurumu (SSK) ve Bağ-Kur emeklilerinin de dahil olduğu geniş bir kesimin altı aylık zam oranı netleşecek. Bu zam, memur maaş katsayılarında meydana gelecek artış nedeniyle, yaşlılık, engellilik aylıkları ve evde bakım desteği alan vatandaşların ödemelerinde de artışa yol açacak.

Memur maaşlarına yapılacak zammın bir diğer etkisi ise kıdem tazminatı tavanında meydana gelecek değişiklik olacak. Öngörülen artışla, en düşük memur maaşının 33 bin lira civarına çıkması bekleniyor. Bu artışın, 65 yaş aylığı, engelli aylıkları ve evde bakım aylıkları üzerinde de etkisi olacak, bu gruplar için ödemelerde bir artış meydana gelecek.