Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'daki "2023 Yılı Dış Ticaret Rakamları" etkinliğinde önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı, son beş ayda dış ticaret ve cari işlemler açığının sürekli düşüş gösterdiğini belirtti ve bu iyileşmenin devam edeceği konusunda güvenini ifade etti.

Erdoğan, 2023 yılına dair dış ticaret verilerine de değindi. 2023 yılı ihracat rakamlarının önceki yıla kıyasla %0,6 artışla 255 milyar 809 milyon dolara ulaştığını ve bu rakamın Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracat rakamı olduğunu vurguladı. Ayrıca, Orta Vadeli Programda belirlenen 255 milyar dolarlık ihracat hedefinin de aşıldığını belirtti. Cumhurbaşkanı, 2023 yılı ekim ayı itibarıyla yıllık hizmet ihracatının 99 milyar 254 milyon dolarla tarihi bir rekor seviyeye ulaştığını da ekledi.

Erdoğan, Türkiye'nin 2024 yılında mal ve hizmet ihracatını 375 milyar dolara çıkarmayı hedeflediğini ifade etti. Bu hedefe ulaşmanın Türkiye'nin gücüne fazlasıyla uygun olduğunu dile getirdi. Ayrıca, 2023 yılında en fazla ihracat yapan illerin İstanbul, Kocaeli, İzmir, Bursa ve Tekirdağ olduğunu belirterek, Türk ürünlerinin her ülkede tanınması ve Türk ihracatçılarının her yere ulaşması gerektiğini vurguladı.