ABD boralarında S&P 500 endeksi, çip üreticileri ve ağır teknoloji hisselerindeki artışlar sayesinde, yapay zeka (AI) konusundaki iyimserlikten güç alarak, iki yıl aradan sonra Cuma günü gün içi rekor seviyeye ulaştı. 2022'de başlayan yaklaşık %25'lik düşüşü telafi eden ABD borsa endeksi, %0,8'lik bir artışla 4.817,92 puana yükseldi ve 4 Ocak 2022'de kaydedilen 4818,62 puanlık önceki gün içi rekorunu geride bıraktı.

Piyasa Uzmanlarından Yorumlar

Ameriprise Financial'dan Pazar Baş Stratejisti Anthony Saglimbene, "Hisse senetleri, yılın sessiz başlangıcına rağmen dayanıklılıklarını göstermeye devam ediyor. Daha geniş endekslerin rekor seviyelere doğru ilerlemesinde, Büyük Teknoloji hisselerindeki kazanımlar etkili oldu. Bu durum, yatırımcıların geçen yılın kazananlarından vazgeçmek istemediğini gösteriyor" dedi. Helium Danışmanlarından Yatırım Başkanı Cyrus Amini ise, "S&P 500, 2023'ün çoğunu, muhteşem sonuçlar elde ederek geçirdi. Genel endeks performansı, 'Muhteşem Yedi' olarak adlandırılan ve endeksin yaklaşık %30'unu oluşturan şirketlerden kaynaklandı" yorumunu yaptı.

Lisa Erickson'un Değerlendirmesi ve Gelecek Beklentileri

ABD Bankası Varlık Yönetimi'nin Kamu Piyasası Başkanı Lisa Erickson, "Aksiyon açısından gerçekten cesaret verici bir gün ve 4.800 kesinlikle aşılması zor bir seviye. Bu yönde ilerlemeye devam edersek, bu çok olumlu bir duyarlılık işareti olacak" diye konuştu. Uzmanlar, hisse senetlerinin gerçekliğe dönmesi gerektiğini ve büyük bir düşüş ihtimalinin düşük olduğunu belirtiyorlar. Bu gelişmeler, ABD ekonomisinin 2024'teki yumuşak inişini küçümsemeye devam eden hisse senetlerinin, zayıflayan işgücü piyasası ve enflasyonun dengelenmesiyle birlikte nasıl bir yol izleyeceğine dair ipuçları veriyor.