Bakan Işıkhan'dan emeklilere müjde! Bakan Işıkhan'dan emeklilere müjde!

Goldman Sachs'ın ekonomik stratejistleri tarafından yapılan analiz, yüksek petrol fiyatlarının küresel enflasyon üzerindeki yükseliş riskinin oldukça kısıtlı olduğunu ortaya koydu. Mevcut petrol fiyatlarının içerisinde jeopolitik riskler nedeniyle eklenen 5 ila 10 dolarlık bir prim olduğu ve küresel yedek üretim kapasitesinin geniş olduğunu belirttildi.

Petrol Fiyatları ve Global Ekonomiye Etkileri

Stratejistler, önemli bir jeopolitik risk oluşmadığı takdirde, Brent petrol fiyatlarının varil başına 90 dolarlık bir tavanla sınırlandırılacağını öngörüyor. Bu durum, fiyatların daha fazla artmasını önleyecek bir koruma sağlayacak. Goldman Sachs ekonomistlerine göre, petrol fiyatlarının son artışları, 2024 yılında küresel Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) üzerinde yalnızca 0,1 puanlık bir düşüşe neden olacak. Eğer petrol fiyatları varil başına 100 dolar seviyesine ulaşırsa, GSYH üzerindeki daralmanın yine de ılımlı bir 0,3 puan olacağı tahmin ediliyor.

Gelecek Projeksiyonları ve Emtia Şoklarının Etkileri

Ayrıca, Goldman Sachs, ekonomideki soğuma ve enflasyonun normale dönme süreçleri sırasında petrol ve diğer emtia şoklarının geçişken etkilerinin azalacağına inanıyor. Stratejistler, yüksek ham petrol fiyatlarının küresel ekonomik büyüme üzerinde ciddi bir yavaşlamaya yol açmayacağını vurguluyor. Bu arada  global ekonominin 2024 yılında %2,6 oranında büyümesi bekleniyor.

Editör: Halit Alptekin