Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), haziran ayı toplantısında politika faizini yüzde 50 seviyesinde sabit tuttu. Bu karar, piyasa beklentilerine paralel olarak alındı.

Geçmiş faiz artırımları

Merkez Bankası, geçtiğimiz aylarda toplamda 4 bin 150 baz puan faiz artırmıştı. Haziran 650, Temmuz 250, Ağustos 750, Eylül, Ekim ve Kasım aylarında 500'er baz puan, Aralık ve Ocak'ta 250'şer ve Mart ayında 500 baz puanlık artırımlar yapıldı. Ancak, Şubat, Nisan ve Mayıs aylarında faiz oranları değiştirilmemişti.

Sonraki toplantı 23 Temmuz'da

TCMB'nin bir sonraki Para Politikası Kurulu toplantısı 23 Temmuz tarihinde gerçekleştirilecek. Bu toplantıda, ekonomik göstergeler ve enflasyon verileri doğrultusunda yeni kararlar alınması bekleniyor.

PPK'nın açıklaması

Toplantı sonrası yapılan açıklamada, aylık enflasyonun ana eğilimindeki zayıflamanın Mayıs ayında geçici bir kesintiye uğradığı belirtildi. Yakın döneme ilişkin göstergeler, yurt içi talebin yavaşladığını teyit ederken, hizmet enflasyonundaki yüksek seyir ve enflasyon beklentileri enflasyonist baskıları canlı tutuyor.

Parasal sıkılaştırma ve kredi piyasası

Kurul, parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki etkilerini yakından izlemekte ve enflasyon üzerindeki yukarı yönlü risklere karşı ihtiyatlı duruşunu yinelemektedir. Aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana kadar sıkı para politikası duruşu sürdürülecek. Enflasyonda belirgin bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşu sıkılaştırılacak.

Kredi ve mevduat piyasaları

Kredi ve mevduat piyasalarında öngörülenin dışında gelişmeler olması durumunda parasal aktarım mekanizması ilave makroihtiyati adımlarla desteklenecek. Likidite gelişmeleri yakından izlenerek, gerektiğinde sterilizasyon araçları çeşitlendirilerek etkin şekilde kullanılacak.

Para politikası duruşu

Kurul, politika kararlarını enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak şekilde belirleyecek. Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanacak.

Editör: Halit Alptekin