Dolar/TL kuru, güne değer kazancıyla başladı ve 32,6910 seviyesinden işlem görüyor. Dün üst üste dördüncü işlem gününde düşüş eğilimini sürdüren dolar/TL, günü yüzde 0,2 azalışla 32,6553'ten kapattı. Bugün ise saat 10.00 itibarıyla önceki kapanışına göre yüzde 0,1 artışla 32,6910'dan işlem görüyor. Aynı dakikalarda euro/TL yüzde 0,1 artışla 32,1360, sterlin/TL ise önceki kapanışının hemen altında 41,2630'dan satılıyor.

Dolar Endeksi ve Global Piyasa Etkileri

Dolar endeksi, önceki kapanışının yüzde 0,1 üzerinde 105,9 seviyesinde bulunuyor. Analistler, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde'ın açıklamalarının yatırımcıların odağında olduğunu ve bu açıklamaların varlık fiyatları üzerinde etkili olabileceğini belirtti.

ABD Verileri ve Fed Politikaları

Dün ABD'de açıklanan verilere göre, Tedarik Yönetim Enstitüsünün (ISM) imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) haziran ayında 48,5'e inerek piyasa beklentilerinin altında kaldı. Ekonomik aktivitenin yavaşlamasının enflasyonun düşmesine yardımcı olabileceğini belirten analistler, iş gücü piyasasındaki olası soğuma işaretlerinin de Fed'in politika alanını genişleteceğini ifade etti.

Fed Faiz İndirimi Beklentileri

Para piyasalarındaki fiyatlamalara göre, Fed'in eylülde faiz indirme olasılığı yüzde 71, kasımda ise yüzde 95 olarak fiyatlanıyor. Olası bir faiz indiriminin ardından, aralık toplantısında ikinci bir faiz indirimi olasılığı ise yüzde 80 olarak değerlendiriliyor.

Günün Verileri ve Teknik Seviyeler

Bugün yurt içinde veri gündemi sakin geçerken, yurt dışında euro Bölgesi'nde enflasyon ve işsizlik verileri, ABD'de ise JOLTS açık iş sayısı verileri takip edilecek. Teknik açıdan dolar endeksinde 106 ve 107 seviyeleri direnç, 105 ve 104 seviyeleri ise destek olarak öne çıkıyor.

Editör: Halit Alptekin