Milyonlarca memur ve emeklinin zam oranı bugün netleşiyor. TÜİK saat 10.00'da haziran ayı enflasyon verisini açıklayacak. Peki, memur ve emekliler ne kadar zam alacak? En düşük emekli maaşı ne olacak? Uzmanların beklentileri neler?

Uzmanların Beklentileri

Ekonomist Muhammet Bayram, kümülatif enflasyonun yüzde 25-26 civarında olacağını belirterek, SSK ve Bağkur emeklilerinin yüzde 25, memur ve memur emeklilerinin ise yüzde 20 zam alacağını söyledi. Refah payı çalışmasının olmadığını ifade eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, düşük enflasyon halinde sürpriz bir artışın olabileceğini belirtti.

En Düşük Emekli Maaşı

Bayram, en düşük emekli maaşının 10 bin TL'den 12 bin 500 TL'ye yükselebileceğini ve refah payı ile birlikte 15 bin TL'yi bulabileceğini ifade etti. SGK Uzmanı Emin Yılmaz, haziran ayı enflasyonu ile ilk 6 aylık enflasyon farkının yüzde 25,81 olacağını ve SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin kök aylıklarına bu oranda zam yapılacağını söyledi.

Memur ve Memur Emeklileri

Memur ve memur emeklileri, toplu sözleşme ile belirlenen yüzde 20,34 oranında zam farkı alacak. Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş, en düşük SSK ve Bağ-Kur emekli maaşının 12 bin 500 TL ile 13 bin TL arasında, en düşük memur emeklisi maaşının ise 21 bin 292 TL'ye yükseleceğini belirtti.

Editör: Halit Alptekin