Milyonlarca memur ve emeklinin maaşlarına yapılacak zam, 3 Temmuz'da açıklanacak Haziran ayı enflasyon rakamlarıyla netleşecek.

Enflasyon ve Toplu Sözleşme Etkisi

Memur ve emeklisinin maaşları, toplu sözleşme ve enflasyon verilerine göre belirleniyor. Mayıs ayında enflasyon aylık yüzde 3,37 olarak gerçekleşti. Bu veriler ışığında, memur ve emeklilerinin 5 aylık enflasyona göre zam oranı yüzde 17,38 olarak belirlendi. Türkiye İstatistik Kurumu'nun 3 Temmuz'da açıklayacağı Haziran ayı verileri bu orana eklenecek.

SSK ve Bağ-Kur Emeklileri

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranında TÜFE etkili. 5 aylık artışa göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş zammı yüzde 22,72 olarak hesaplandı. Haziran ayı enflasyonunun açıklanmasıyla bu oran da güncellenecek.

Uzman Görüşleri

TRT Haber'de değerlendirmelerde bulunan Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, memur ve memur emeklilerinin maaş artışının toplu sözleşme ve enflasyon farkı göz önünde bulundurularak yüzde 20 ila 21 arasında olmasını beklediğini belirtti. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin 6 aylık enflasyon beklentisi ise Merkez Bankası beklenti anketleri ve haziran ayı genel gidişatı göz önünde bulundurulduğunda yüzde 25 ila 26 civarında tahmin edilmekte.

Editör: Halit Alptekin