Milyonlarca çalışanı ilgilendiren kıdem tazminatı tavan ücreti, Temmuz ayında değişecek. 3 Temmuz'da açıklanacak enflasyon rakamları sonrası memur maaşları belirlenecek ve kıdem tazminatı tavanı da bu doğrultuda güncellenecek. Peki, yeni tavan ne kadar olacak? İşte detaylar...

Enflasyon Rakamları Belirleyici Olacak

3 Temmuz'da Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yılın ilk 6 ayına ilişkin enflasyon rakamlarını açıklayacak. Bu veriler, memur ve emeklilerin yeni dönem zamlı maaşlarını belirleyecek. Aynı zamanda kıdem tazminatı tavanı da bu oranlar üzerinden yeniden hesaplanacak.

Kıdem Tazminatı Tavanı Nasıl Belirleniyor?

Kıdem tazminatı tavanı, memurlara yapılan zamlar üzerinden belirleniyor. Şu anda 35 bin TL seviyesinde olan tavan, Temmuz ayında yapılacak zamlarla birlikte yaklaşık 40 bin TL civarına çıkması bekleniyor.

Örnek Hesaplamalar ve Tavsiyeler

Örnek bir hesaplama yapıldığında, 10 yıllık bir çalışan tavan tutardan kıdem tazminatı aldığında 400 bin TL civarında bir ödeme alacak. İşten ayrılacak veya emekli olacak kişiler, yüksek tazminat almak için Temmuz ayını beklemeleri gerektiği konusunda uyarılıyor. Haziran ayında emekli olurlarsa tavan 35 bin TL üzerinden hesaplanacak, Temmuz ayında ise tavanın yükselmesi ile birlikte daha yüksek bir ödeme alacaklar.

Uzman Görüşü

Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, kıdem tazminatı tavanının ve tabanının hem işçi hem de işvereni korumak amaçlı uygulandığını belirtiyor. Kıdem tazminatı, brüt ücret üzerinden ve ek gelirler (yemek, yol vb.) dahil edilerek hesaplanıyor.

Editör: Halit Alptekin