Lizbon'da, sivil kıyafetler içindeki binlerce izinli polis memuru, çarşamba günü daha iyi maaşlar talebiyle protesto gösterisi düzenledi. Göstericiler, hükümetin cezai soruşturma polisine (PJ) tanıdığı tehlike maaşı artışının aynısını istedi.

Hükümetin PJ'ye Tehlike Maaşı Artışı

Kasım ayında Başbakan Antonio Costa'nın istifası sonrası, hükümet, PJ için ayda 700 avro (763 dolar) civarında, Ocak 2023'ten itibaren geçerli olacak tehlike maaşı artışını onayladı. Bu karar, diğer polis kuvvetleri arasında ayrımcılık olarak algılandı.

PSP ve GNR Üyelerinden Protestolar

Kamu Güvenliği Polisi (PSP) memurları ve Ulusal Cumhuriyet Muhafızları (GNR) üyeleri, bu kararı ayrımcı olarak gördükleri için birçok şehirde mitingler düzenledi. PSP ve GNR üyeleri, PJ ile benzer yeterliliklere sahip olduklarını belirtiyor.

İçişleri Bakanından Açıklama

İçişleri Bakanı Jose Luis Carneiro, geçici hükümetin maaş artışları konusunda karar verme yetkisine sahip olmadığını, bu sorumluluğun 10 Mart seçimlerinden sonra kurulacak yeni yönetimde olacağını belirtti.

Polis Sendikasından Maaş Açıklaması

Polis sendikası ASPP'ye göre, PSP'deki ortalama tehlike maaşı ayda 380 ila 420 avro arasında, PJ'de ise bu rakam 1.000 avroya ulaşıyor.

Cumhurbaşkanının Eşitlik Çağrısı

Cumhurbaşkanı Marcelo Rebelo de Sousa, GNR ve PSP'nin yanı sıra diğer polis güçlerinin de PJ'ye eşdeğer bir tazminat rejimine sahip olması gerektiğini belirtti.