Geçtiğimiz hafta halka arz piyasasında dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Halka arzlar, özellikle Borsa İstanbul'da volatil bir yapı sergileyerek piyasa dinamiklerini etkiledi. Bu dalgalanmalar içerisinde, küresel finans devi Bank of America (BofA), yatırım radarına yeni bir şirketi aldı. Söz konusu şirket, borsada dikkat çeken yüklü alım işlemleriyle ön plana çıkan Limak Doğu Anadolu Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. oldu.

Borsa İstanbul'da Satış Baskıları ve İlk Halka Arzlar

Yeni yılın ilk aylarında, Borsa İstanbul'da yaşanan satış baskıları, yatırımcıların gündeminde yer aldı. Limak Doğu Anadolu Çimento, bu dönemin öne çıkan ilk halka arzlarından biri olarak kayıtlara geçti. Şirketin hisseleri, 22 Şubat 2024 tarihinde yatırımcılara sunuldu ve yüksek işlem hacmiyle piyasada önemli bir etki yarattı.

LMKDC Hisselerindeki Fiyat Hareketleri

16,20 Türk Lirası fiyatla halka arz edilen LMKDC hisseleri, ilk on günün ardından önemli bir yükseliş gösterdi. Bu dönemde hisseler, yüksek miktarda alım işlemlerine sahne oldu. Özellikle Bank of America ve Ak Yatırım'ın alımlarıyla hisse fiyatları hareketlendi.

Bank of America ve Ak Yatırım'ın Alım Performansları

BofA, geçen hafta müşterileri adına toplamda 2.803.786 lot alış işlemi gerçekleştirdi. Bu işlemlerin toplam değeri 97.646.503 Türk Lirası olarak gerçekleşti. Ak Yatırım tarafında ise, müşteriler toplam 1.130.197 lot alım yaptılar, bu işlemlerin parasal değeri ise 42.126.436 Türk Lirası olarak kaydedildi.

LMKDC Hisselerinin Haftalık Performansı

Haftalık kazançlarını yüzde 3'ün üzerine taşıyan LMKDC hisseleri, 41,92 Türk Lirası seviyesine ulaştıktan sonra bazı satış baskılarına maruz kaldı. Haftanın sonunda, hisse fiyatı 35,48 Türk Lirası seviyesinden işlem gördü.

Yaşanan gelişmeler, Borsa İstanbul'daki yatırım trendleri ve halka arz piyasalarında yaşanan hareketlilik açısından dikkate değer bir örnek oluşturuyor.

Editör: Halit Alptekin