Türkiye'nin önde gelen hijyenik temizlik kağıdı üreticisi Lila Kağıt, 3 milyar lirayı aşan bir yatırım bedeli ile Erzurum’da yeni üretim tesisinin temelini attı. Bu dev yatırım, Erzurum 2. Organize Sanayi Bölgesi'nde yer alacak ve yıllık 35 bin ton kağıt üretim kapasitesine sahip olacak.

Lila Kağıt'ın Küresel Gücü ve Yeni Yatırım Planları

Dünyada 5 kıtada 80’den fazla ülkeye gerçekleştirdiği ihracat ve Sofia, Maylo, UltraBerrak, Nua markaları ile temizlik kağıdı sektörünün önemli üreticilerinden biri olan Lila Kağıt, 271 bin ton kağıt üretim kapasitesi ile Avrupa ve Ortadoğu'daki en büyük üreticiler arasında yer alıyor. Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Öğücü, temel atma töreninde, Erzurum'da geleceğe önemli bir adım atıldığını belirterek şunları söyledi:

"Erzurum'da böyle büyük bir yatırımı hayata geçirmekten gurur duyuyoruz. Bu yatırım, hem şehrin ekonomisine hem de Türkiye'nin kağıt üretim kapasitesine büyük katkı sağlayacak."

Halka Arz Gelirleri Yatırımlara Dönüşüyor

Lila Kağıt’ın halka arz sürecini tamamladığını hatırlatan Orhan Öğücü, bu süreçten elde edilen gelirle yatırımlarını hızlı ve şeffaf bir şekilde gerçekleştirdiklerini belirtti. Öğücü, "Bugün, hiç vakit kaybetmeden karşınızdayız ve Erzurum fabrikamızın temel atma törenini düzenlemekten mutluluk duyuyoruz." dedi.

Bölgesel Kalkınmaya Katkı

Lila Kağıt Genel Müdürü Alp Öğücü, tören sonrası yaptığı açıklamada, Erzurum'da yatırım yapmadan önce 6 yıllık bir araştırma süreci geçirdiklerini belirtti. 160 bin metrekarelik alana yayılacak olan tesisin 100 bin metrekareye yakın bir inşaat faaliyeti içereceğini söyleyen Öğücü, şu detayları paylaştı:

"Bölgedeki birçok ili de aynı şekilde değerlendirdik. Erzurum, sanayinin gelişimine imkan sağlayan bir arazi olması, 5. bölge olup organize sanayi olunca 6. bölge teşviklerinin veriliyor olması, arazinin geniş ve lojistik yollarına yakın olması gibi avantajlarıyla öne çıktı. Bu yatırım, iç pazar ihtiyaçlarımızı karşılamanın yanı sıra Gürcistan, Azerbaycan, Irak gibi komşu ülkelere ihracat yapmamıza da imkan tanıyacak."

İstihdam ve Ekonomik Katkı

Yeni tesisle 500 kişilik doğrudan ve dolaylı istihdam yaratmayı hedeflediklerini belirten Öğücü, yatırımın bölgedeki lojistik hizmetlere de ciddi katkı sağlayacağını söyledi. Öğücü, "2025'in ilk çeyreğinde yatırımın birinci fazını, 2027'nin ilk çeyreğinde ise kağıt üretim tesisini tamamlamayı planlıyoruz." dedi.

Törene Katılım 

Erzurum 2. Organize Sanayi Bölgesi'nde düzenlenen temel atma törenine, İçişleri Bakan Yardımcısı Bülent Turan, Erzurum Valisi Mustafa Çiftçi, AK Parti Erzurum Milletvekili Selami Altınok, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, kurum müdürleri ve iş insanları katıldı. Orhan Öğücü, tören sırasında şunları ekledi:

"Erzurum'da böyle büyük bir arazinin bize tahsis edilmesi ve tüm süreçlerde ilk günden beri desteklerini esirgemeyen bakanlıklarımıza, valimize, milletvekillerimize, belediye başkanımıza ve organize sanayi bölgesi yetkililerimize teşekkür etmek isterim. Bu fabrika sadece beton, çelik ve makine parçalarından ibaret olmayacak; burada üretilecek her bir temizlik kağıdı ürünü, emeğimizin, bilgi birikimimizin ve vizyonumuzun bir yansıması olacak."

Editör: Halit Alptekin