Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde "Sürdürülebilir Tarım ve Tarımda Markalaşma" temasıyla düzenlenen Ziraat Bankası Tarım Ekosistemi Buluşması'nda konuştu. Kırmızı ve beyaz et fiyatlarındaki artışa ve gübre fiyatlarındaki dalgalanmalara dikkat çeken Erdoğan, bu sorunların göz ardı edilemeyeceğini belirtti.

Türkiye'nin Tarımda Geldiği Nokta

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü'nde Ankara'da çiftçilerle bir araya geldiklerini belirten Erdoğan, Türkiye'nin tarımda son 21 yılda kat ettiği mesafeyi rakamlarla ortaya koyduklarını ifade etti. "Muhalefetin tarım bitti ezberi temelsiz ve gerçek dışıdır," diyen Erdoğan, tarım sektörünün önemine vurgu yaptı.

Tarım Sektöründe Çözüm Odaklı Yaklaşım

Erdoğan, tarımsal girdi fiyatlarındaki artışların ve et fiyatlarındaki dalgalanmaların farkında olduklarını belirterek, bu sorunların çözümü için çalıştıklarını söyledi. Eleştirilere ve önerilere açık olduklarını vurgulayan Erdoğan, "Tarım konusu ezberlere ve önyargılara kurban edilmemeli," dedi.

Küresel Su ve Gıda Mücadeleleri

Tarımın stratejik önemine değinen Erdoğan, su ve gıda kaynakları için süren küresel mücadelelere dikkat çekti. "Türkiye'nin gayretleri olmasaydı birçok yerde kıtlık yaşanacaktı," diyen Erdoğan, Karadeniz Girişimi'nin bu süreçteki önemini vurguladı.

Çiftçilere Faiz İndirimi Müjdesi

Erdoğan, tarım sektöründe yeni projeler ve finansal destekler sağlayacaklarını duyurdu. Ziraat Bankası'nın tarım kredilerinde önemli bir rol oynadığını belirten Erdoğan, "İlk defa üretim yapacak çiftçilerimize faiz indirimi sağlanacak," dedi.

Editör: Merve Öney