2023 yılında küresel doğrudan yabancı yatırımlar (FDI), önceki yıla göre %7 azalarak 1 trilyon 364 milyar dolara geriledi. Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü'nün (OECD) yayımladığı verilere göre, bu düşüş özellikle OECD ülkelerinde ve G20 ülkelerinin dışında belirginleşti. Yatırımlardaki genel düşüş trendi, iki yıldır devam ediyor ve salgın öncesi seviyelerin altında kalmaya devam ediyor.

Küresel Yatırımlardaki Azalışın Nedenleri

Fitch Ratings'ten Çin'e uyarı! Bütçe açığı artıyor Fitch Ratings'ten Çin'e uyarı! Bütçe açığı artıyor

OECD ülkelerinde ve bazı diğer ülkelerde görülen yatırım düşüşlerinin üçte ikisinden fazlası, Çin'deki jeopolitik gerilimler ve yüksek faiz oranları gibi faktörlerden kaynaklanıyor. Bu durum, özellikle Çin'de rekor düzeyde düşük yabancı yatırım rakamlarına yol açmıştır. Ayrıca, OECD dışı G20 ülkelerinde doğrudan yabancı yatırımlar geçen yıla göre %46 oranında azaldı, bu büyük düşüş küresel ekonomik belirsizliklerin bir yansıması olarak değerlendiriliyor.

En Çok Yabancı Yatırım Çeken Ülkeler

Düşüş eğilimine karşın, ABD, Brezilya ve Kanada gibi ülkeler, 2023 yılında en fazla doğrudan yabancı yatırım çeken ülkeler olarak öne çıktı. Bu ülkeler, jeopolitik ve ekonomik istikrarlarıyla yatırımcıları çekmeye devam ediyor. ABD, Brezilya ve Kanada'nın yabancı yatırımları çekme kapasitesi, diğer ülkelerde yaşanan düşüşlerin aksine, bu ülkelerin global ekonomide güçlü aktörler olarak kalmasını sağlıyor.

Editör: Halit Alptekin