Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası (Fed) tarafından yapılacak gelecek dönem para politikası adımları hakkındaki belirsizliklere rağmen, teknoloji sektörünün öncülüğünde pozitif bir eğilim sergiliyor. Fed'in faiz indirimlerine beklenenden daha geç başlayabileceği yönündeki beklentiler piyasalarda sürerken, bu hafta ABD'de açıklanacak enflasyon verilerinin bankanın gelecekteki faiz kararlarına yön vermesi bekleniyor.

Piyasa analistleri, ABD'de açıklanan son iş gücü piyasası verilerinin güçlü duruşunun sürdüğünü ve bu durumun Fed'in faiz indirim döngüsüne geç başlaması ihtimalini güçlendirdiğini belirtiyor. Ayrıca, bu hafta açıklanacak Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinin piyasa oynaklığını artırabileceği vurgulanıyor.

Para piyasalarındaki fiyatlamalara göre, Fed'in Ocak toplantısında politika faizini sabit tutması beklenirken, Mart toplantısında ilk faiz indirimini yapma ihtimali yüzde 60 olarak görülüyor. Bu oran yılbaşında yüzde 85 olarak kaydedilmişti.

Fed yetkililerinin dün yaptığı açıklamalar önem taşıdı

Fed Yönetim Kurulu Üyesi Michelle Bowman, enflasyonun zamanla yüzde 2'ye yaklaşması durumunda, politika faiz oranını düşürmeyi uygun bulacağını belirtti. Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic ise, enflasyonun beklentilerden daha hızlı yavaşlaması durumunda yıl sonuna kadar iki çeyrek puanlık faiz indirimi yapılmasını uygun bulduğunu ifade etti.

Dün yayımlanan New York Fed Tüketici Beklentileri Anketi'ne göre, Amerikalı tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentisi Aralık ayında yüzde 3'e düşerek Ocak 2021'den bu yana en düşük seviyeye geriledi. Gelecek 3 ve 5 yıllık süreçlerdeki medyan enflasyon beklentileri sırasıyla yüzde 2,6 ve 2,5 olarak kaydedildi. ABD'de tüketici kredileri ise Kasım ayında 23,7 milyar dolar artış gösterdi.

Bu gelişmeler sonrasında ABD'nin 10 yıllık hazine tahvil faizleri 4 baz puan azalarak yüzde 4,01 seviyesinden kapanış yaptı ve yeni güne yatay bir başlangıç yaptı.

Dolar endeksi yüzde 0,1 azalarak 102,1 seviyesinde bulunurken, altın fiyatları yüzde 0,3 artışla 2 bin 34 dolara ulaştı. Öte yandan, Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Saudi Aramco'nun, Asya'ya yönelik amiral gemisi Arab Light dahil tüm bölgeler için Şubat ayı resmi satış fiyatlarını varil başına 2 ila 1,50 dolar arasında düşürmesi sonrasında Brent petrolün varil fiyatı yüzde 3,1 düşüşle 76,3 dolardan kapandı.

Teknoloji hisseleri alanında ise, Nvidia'nın yeni çiplerini duyurması sonucu hisseleri yüzde 6'dan fazla değer kazandı. AMD ve Intel'in hisseleri sırasıyla yüzde 5,5 ve 3,3 artış gösterdi. Apple, "Vision Pro" başlığını ABD mağazalarında satışa sunacağını duyurdu ve hisseleri yüzde 2,5 yükseldi. Amazon ve Alphabet'in hisseleri de sırasıyla yüzde 3 ve 2'nin üzerinde arttı.

ABD Federal Havacılık İdaresi'nin (FAA), bazı "Boeing 737 MAX 9" tipi uçakların uçuşlarını geçici olarak durdurma kararı alması sonrası Boeing'in hisseleri yüzde 8 değer kaybetti.

Kripto para piyasasında, bazı şirketlerin ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) Bitcoin Borsa Yatırım Fonları için güncellenmiş başvurularını sunmaları, SEC'in ilgili kararını yakında açıklayabileceği beklentisini doğurdu. Bitcoin fiyatı yüzde 6 artışla 47 bin doları aştı.

ABD borsalarında dün negatif bir seyir izlenirken, S&P 500 yüzde 1,41, Nasdaq endeksi yüzde 2,20 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,58 artış kaydetti. Avrupa borsalarında ise pozitif bir seyir hakimdi. Almanya'da dış ticaret fazlası beklentileri aşarken, fabrika siparişleri tahminlerin altında kaldı. Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'da finansal sektörlerin çoğunlukla "nötr" olduğu bildirildi.

Asya borsalarında da pozitif bir seyir görüldü. Çin Merkez Bankası'nın (PBoC) yeni parasal gevşeme ihtimalini ima etmesi, piyasalara olumlu yansıdı. Japonya'da ise enflasyon ve hane halkı harcamalarındaki düşüşler kaydedildi.

Yurt içinde, Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi yüzde 2,49 değer kazanarak 7.818,89 puandan kapandı. Dolar/TL kuru, 29,8771'den günü kapattı ve bugün 29,9360 seviyesinden işlem gördü. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 11 Ocak'ta New York'ta başlayacak olan "Yatırımcı Günleri" toplantısında dünyanın en büyük yatırım fonları temsilcileriyle buluşacak.