Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), yerel seçimler nedeniyle verilen aranın ardından çalışmalarına yarın itibarıyla devam edecek. Meclisin gündeminde, enerji verimliliğini artıracak düzenlemeler ve turist rehberlerine yönelik kanun teklifleri yer alıyor.

Enerji Sektöründe Önemli Düzenlemeler

Genel Kurul'un ilk oturumunda ele alınacak düzenlemeler arasında, Türkiye'deki yerli üretim ve ithal doğal gazın sıvılaştırılarak dünya piyasalarına LNG olarak pazarlanması planlanıyor. Ayrıca, kıyı ve sahil şeritleri dışındaki denizlerde ve göllerde yenilenebilir enerji üretim santrallerinin kurulması öngörülüyor.

Turist Rehberliği Meslek Kanunu ve Yeni Mesleki Şartlar

Turist Rehberliği Meslek Kanunu teklifi de Meclis gündemine taşınacak. Teklif, yabancı dil yeterlilik belgesi koşulunu karşılayamayanların, diğer şartları sağlamaları durumunda Türkçe turist rehberi olarak çalışabilmelerini mümkün kılacak.

Ruhsatsız Silah Kullanımına Ağır Cezalar Getirilecek

İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan bir başka teklif de ruhsatsız silah kullanımına yönelik cezaların artırılmasını içeriyor. Bu teklif, silah parçalarının satışının engellenmesi gibi önlemleri de barındırıyor.

Kripto Piyasası İçin Yeni Düzenlemeler

Kripto varlıklarla ilgili yaklaşık 30 maddelik yeni bir teklifin de Meclis'e sunulması bekleniyor. Bu teklif ile kripto varlıkların hukuki tanımı yapılarak, ihraç, dağıtım ve alım satım işlemleri için uyulması gereken kurallar belirlenecek.

Bitcoin ve Ethereum liderliğini koruyor! Bitcoin ve Ethereum liderliğini koruyor!

Siyasi Partilerin Grup Toplantıları

Yerel seçimlerin ardından siyasi partilerin genel başkanları, grup toplantılarında ilk kez kürsüye çıkacak. Bu toplantılarda partilerin politik gündemleri ve meclis çalışmalarına ilişkin planları tartışılacak.

Editör: Halit Alptekin