İhtiyaç kredisi çekmeden önce geri ödeme planınızı oluşturmanız, bütçenizi zorlamadan düzenli ödemeler yapmanıza yardımcı olacaktır. Aylık gelir ve giderlerinizi dikkatlice hesaplayarak kredi taksitlerinizi belirleyin.

Faiz oranlarına dikkat edin

Merkez Bankası'nın enflasyonla mücadele hedefi doğrultusunda artırdığı faiz oranları, ihtiyaç kredisi faizlerini de yükseltti. Kredi faiz oranları, kişinin gelirine ve kredi notuna göre değişiklik gösterebilir. Bu yüzden kredi çekmeden önce faiz oranlarını karşılaştırmak önemlidir.

Kredi tutarını doğru belirleyin

Kredi almadan önce ihtiyaçlarınızı belirleyerek, gereksiz harcamalardan kaçınmak için kredi tutarınızı buna göre tespit edin. Böylece hem ihtiyaçlarınızı karşılar hem de gereksiz borçlanmazsınız.

Kredi vadesini ve ödeme gününü dikkatlice seçin

Kredi vadesini belirlerken aylık ödeyebileceğiniz tutarı göz önünde bulundurun ve maaş aldığınız tarihe yakın bir ödeme günü seçin. Bu sayede ödemelerinizi daha düzenli yapabilirsiniz.

Dosya masraflarına dikkat edin

Kredi çekerken dosya masrafı da önemli bir gider kalemi olabilir. Yüksek dosya masrafı çıkaran bankaları tercih etmeyin. Bu masrafların krediye olan oranına dikkat etmek, toplam maliyetinizi azaltabilir.

Kredi sözleşmesini dikkatlice okuyun

Kredi başvurusu yapmadan önce, kredi sözleşmesini dikkatlice okuyup anlamadan imzalamayın. Bankaların sunduğu farklı kredi tekliflerini karşılaştırarak en uygun seçeneği belirleyin.

Editör: Halit Alptekin