Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ı Vahdettin Köşkü'nde kabul etti. 

Görüşmede,  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, MİT Başkanı İbrahim Kalın ve ABD'nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake de yer aldı. Blinken, görüşme öncesinde Dışişleri Bakanı Fidan ile de bir araya gelmişti.

Blinken'ın Bölge Turu
Antony Blinken, 7 Ekim'de İsrail'in Gazze'ye saldırılarıyla başlayan bölge turunun dördüncü aşamasında. İstanbul'a ilk durağı olarak ayak basan Blinken'ın rotası Yunanistan'a yöneliyor.

Geniş Kapsamlı Ziyaretler
Blinken, Yunanistan ziyaretinin ardından, Ürdün, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, İsrail, Filistin ve Mısır'ı da içeren geniş bir tur yapacak.

Fidan ve Blinken Görüşmesi
Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve Antony Blinken, İstanbul'da Vahdettin Köşkü'nde yaklaşık iki saat süren bir görüşme gerçekleştirdi. Dışişleri Bakanlığının sosyal medya hesabından paylaşılan bilgilere göre, görüşmede Gazze'deki savaş, insani kriz, İsveç’in NATO’ya katılım süreci gibi ikili ve bölgesel konular ele alındı.

İsrail-Hamas Çatışması

Filistinli Hamas militanlarının İsrail'e saldırısıyla başlayan savaşta 1.200 kişi öldü ve 240 kişi rehin alındı. İsrail'in misilleme saldırıları sonucunda 22.600 Filistinli hayatını kaybetti. Çatışma, Batı Şeria, Lübnan ve Kızıldeniz nakliye yollarına da sıçradı.

Gazze'nin Geleceği

Blinken, İsrail'in Hamas'ı ortadan kaldırma amacına ulaşması durumunda Gazze'nin nasıl yönetileceği konusunda ilerleme kaydetmeyi umuyor. ABD, Türkiye dahil olmak üzere bölge ülkelerinin Gazze Şeridi'nin yeniden inşasında, yönetiminde ve güvenliğinde rol almasını istiyor.