Kızılay, Gazze'ye yardım dağıtımını hızlandırmak amacıyla yeni bir denetim sistemi başlattı. Bu çerçevede, Salı günü Mısır'dan Gazze'ye 80 yardım kamyonu gönderildi. Bu kamyonlar, Mısır'daki Kerem Şalom sınır kapısında denetlendikten sonra bölgeye ulaştırılacak.

20 Ekim'den bu yana, Gazze'ye giren malzemeler, Mısır'ın İsrail sınırındaki Al-Awja-Nitzana kapısında denetleniyor ve bu süreç bazı gecikmelere yol açıyor. İsrail, Gazze ve Mısır sınırında bulunan Kerem Şalom kapısının kullanılmasının, daha fazla yardım kamyonunun bölgeye ulaşmasını kolaylaştıracağını düşünüyor. Bu kapının kullanımı, Ürdün'den gelen yardımları da içerecek şekilde genişletildi.

Gazze'deki insani durumun kötüleşmesi nedeniyle, Birleşmiş Milletler İsrail'e kamyonların Kerem Şalom'dan doğrudan bölgeye girmesine izin vermesi için baskı yapıyor. Diplomatlar, İsrail'in bu adımı, malzemelerin Hamas'a fayda sağlayacağı endişesiyle reddettiğini belirtiyor.

Kızılay'ın Kuzey Sina şubesi başkanı Khaled Zayed, Kerem Şalom'a gönderilen kamyonlarda ilaç, tıbbi malzeme, yiyecek, içme suyu ve bebek maması bulunduğunu açıkladı. Zayed ayrıca, Al-Awja-Nitzana geçişine 100 kamyon daha gönderildiğini belirtti.

1 Aralık'ta ateşkesin sona ermesinden bu yana Gazze'ye giren yardım kamyonlarının sayısının günlük yaklaşık 100'e düştüğü gözlemleniyor. BM verilerine göre, savaştan önce bölgeye günde yaklaşık 500 kamyon giriyordu ve bunların %60'ı Kerem Şalom'dan geçmekteydi.

Yardım dağıtımının kamyon ve yakıt eksikliği, telekomünikasyon kesintileri ve İsrail'in askeri operasyonları nedeniyle zorluklar yaşadığı bildirildi.