Ekonomi yönetiminin açıklamalarına göre, Temmuz ayında kirada yüzde 25 zam sınırı kaldırılacak. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bir canlı yayında, bu düzenlemenin uzatılmayacağını belirtti.

Piyasa Şartları ve Konut Arzı

Bakan Şimşek, "Piyasada fiyatları arz ve talep belirlesin. Konut arzını artıracağız. Sosyal kesimlere yönelik konut arzını artıracak destekleyici tedbirler alacağız. Önümüzdeki yıl piyasa şartları daha destekleyici olacak," dedi.

Sınırlamanın Kaldırılması Kiraları Nasıl Etkileyecek?

Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, milliyet.com.tr’ye yaptığı açıklamada, "2022 yılında getirilen yüzde 25 zam sınırı piyasada çok uygulanmadı. Kiracıların yüzde 86’sı yüzde 25’in üzerinde zam yaptı," dedi. Özelmacıklı, ayrıca birçok taşınmaz sahibinin konutlarını satmak amacıyla boş tuttuğunu belirtti.

Kiralarda Düşüş Beklenmiyor

Özelmacıklı, Temmuz ayından sonra kiralarda ciddi bir düşüş beklemediğini söyledi. "Mal sahipleri bugün bile kiraya verse, önümüzdeki yıl TÜFE’ye göre zam yapacak. Bu nedenle 1 Temmuz’dan sonra çok fazla kiralık daire olacağını düşünmüyorum," dedi.

Konut Arzı ve Kentsel Dönüşüm

Kentsel dönüşüm nedeniyle boş tutulan konutların da önemli bir etken olduğunu belirten Özelmacıklı, "Bazı taşınmaz sahipleri, kiracılar çıktıktan sonra kentsel dönüşüm planı ile konutlarını boş tutmayı hedefliyor," dedi.

Kiralarda Normalleşme Ne Zaman Olur?

Kira fiyatlarının düşmesi için ekonomi politikalarının etkili olması gerektiğini belirten Özelmacıklı, "Mevduat faizleri düşmeye başladıkça, enflasyon düşüşleri etkisini gösterdiği müddetçe kiralar biraz daha normalleşebilir," diye ekledi.

Editör: Halit Alptekin