Yeni vergi paketinde yer alan maddeye göre, ev sahipleri yıllık kira vergisini artık her ay peşin ödemek zorunda kalabilir. Bankaya yatırılan kiranın yüzde 20’sinin vergi olarak kesildikten sonra kalanın ev sahibine aktarılacağı iddia ediliyor.

Kira Vergisi Otomatikleşebilir

Sözcü Gazetesi'nde yer alan habere göre, evini kiraya verenlerin yılda bir defa beyanname vererek ödedikleri kira vergisinin (Gayrimenkul Sermaye İradı-GMSİ) otomatik vergi haline dönüşebileceği ileri sürülüyor. İktidarın hazırladığı vergi paketine göre, kiracı kirasını her ay bankaya yatıracak ve banka, hesaba düşen kira parasının yüzde 20’sini vergi olarak kesip Maliye’ye gönderecek, geriye kalan kısmı ev sahibinin hesabına aktaracak.

Ev Sahiplerinin Geliri Düşebilir

Yeni düzenlemeyle, örneğin evini 10 bin lira kiraya veren bir ev sahibinin aylık kira geliri 8 bin liraya düşecek. Mevcut yasaya göre bir yıl boyunca elde edilen kira gelirlerinin vergisi bir sonraki yıl beyanname verilerek ödeniyor ve beyan sırasında her yıl yeniden değerleme oranında artan istisna tutarı toplam gelirden düşülüyor.

Uygulama 2025’te Başlayabilir

Yeni getirilecek sistemde kira gelirleri, tıpkı çalışanların her ay maaşından yapılan vergi kesintisi (stopaj) gibi kesintiye uğrayacak. Bütün kira ödemeleri bankalar üzerinden yapılacak ve bankalar, faiz ve benzeri kazançlarda olduğu gibi ev sahibinin hesabına yatan kira parasından yüzde 20 oranında stopaj kesebilecek. Kalan tutar ise vergisi ödenmiş kira geliri olarak ev sahibinin hesabına düşecek.

Yüzde 20 Vergi Kesintisi

Bu yöntemle, normalde yüzde 15’ten başlayan kira vergisi yüzde 20’ye yükselmiş olacak. Ev sahipleri daha sonra giderlerini beyan edip ödedikleri vergiden iade talep edebilecek. Uygulamanın 2025’ten itibaren elde edilecek kira gelirlerinde geçerli olacağı iddia ediliyor.

Devlet 40 Milyar Lira Vergi Tahsil Edecek

Kirada stopaj uygulamasına geçilmesiyle devletin ev sahiplerinden 40 milyar liralık kira vergisi tahsil edeceği hesaplandı. Bu da 200 milyar lira olması beklenen kira gelirinden ev sahiplerine kalacak tutarın 160 milyar lira olacağını gösteriyor. Ev sahipleri, 12 aylık kira gelirinin 1 aylık tutarını devlete vergi olarak öderken, yeni düzenleme ile 2 aylık kirayı devlete vermek zorunda kalabilir.

Editör: Halit Alptekin