Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), politika faizini yüzde 50 seviyesinde sabit tuttu. Uzmanlar, bu oranın yıl sonuna kadar değişmeyeceğini öngörüyor.

Sıkı Para Politikası Devam Edecek TCMB, politika faizini sabit tutarak sıkı para politikasına devam edeceğini belirtti. TCMB, enflasyon eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana kadar sıkı duruşunu sürdürecek.

Uzman Yorumları

Finans analisti Haluk Bürümcekçi, TCMB'nin faiz artışına hazır olduğunu belirtti. Societe Generale Stratejisti Marek Drimal, TCMB'nin politika faizinde bu yıl değişiklik yapmasını beklemiyor.

TCMB'nin PPK Duyurusu

"Yakın döneme ilişkin göstergeler yurt içi talebin, halen enflasyonist düzeyde olmakla birlikte yavaşladığını teyit etmektedir. Sterilizasyon araçları, gerektiğinde çeşitlendirilerek etkin şekilde kullanılacaktır."

Uzman Görüşleri

Haluk Bürümcekçi: "Karar metninde, gerekmesi durumunda politika faizinde ilave artışlar olabileceği sinyali veriliyor." Marek Drimal: "TCMB'nin temkinli tavrını koruyacağı ve makro ihtiyati tedbirlere odaklanacağı görüşündeyiz."

Enflasyon ve Para Politikası

TCMB, enflasyon üzerindeki yukarı yönlü risklere karşı ihtiyatlı duruşunu sürdürüyor. Ekonomistlere göre, politika faizinin uzun süre yüzde 50 seviyesinde kalması bekleniyor.

Editör: Merve Öney