Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere'nin Yemen'deki Husi milislerine yönelik çok sayıda hava ve deniz saldırısı başlatmalarının ardından, bölgedeki gerilimin tırmanması sonucu dört LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) tankerinin alıkonulduğu bildirildi.

Katar'dan Yüklenen Tankerler Durdu

Katar'ın Ras Laffan limanından yüklenen Al Ghariya, Al Huwaila ve Al Nuaman tankerleri, Süveyş Kanalı'na doğru seyir halindeyken, 14 Ocak'ta LSEG gemi takip verilerine göre Umman açıklarında durakladı. Aynı zamanda, Al Rekayyat isimli başka bir tanker de 13 Ocak'ta Kızıldeniz'de rotasını durdurdu.

Güvenlik Tavsiyesiyle Rotada Değişiklik

Bir kaynak, güvenlik tavsiyeleri almak için bu duraklamanın yapıldığını ve Kızıldeniz'in güvenli olmaması durumunda gemilerin Ümit Burnu üzerinden geçiş yapacaklarını belirtti. Kaynak, bu durumun üretimin durması anlamına gelmediğini vurguladı.

Katar Hükümetinden Henüz Açıklama Yok

Katar hükümetinin Uluslararası Medya Ofisi ve QatarEnergy'den konuyla ilgili henüz bir onay veya açıklama yapılmadı.

Süveyş Kanalı'nı Dolaşan Gemi Yolu

Güvenlik nedeniyle Süveyş Kanalı'nı kullanamayan gemiler, Ümit Burnu'nu dolaşarak Afrika kıtasının çevresinden geçmek zorunda kalıyor.

ABD ve İngiltere'nin Hava Saldırıları

ABD ve İngiltere kuvvetleri, Kızıldeniz'de küresel ticaret için kritik öneme sahip gemilere yönelik Husi saldırılarına yanıt olarak geçtiğimiz hafta Yemen'e yönelik hava ve deniz saldırıları düzenledi.

Petrol Piyasaları Üzerindeki Etki

Bu hava ve deniz saldırıları sonrasında petrol fiyatları Cuma günü yüzde 1 oranında artış gösterdi. Ancak, Pazartesi günü, yatırımcıların Orta Doğu'daki petrol ve doğal gaz arzında herhangi bir kesintiye karşı dikkatli olmaları sebebiyle fiyatlar sabit bir seyir izledi.