Borsa İstanbul'da son dönemdeki aşağı yönlü hareketlerin ardından, yatırımcılar gelecekte kazanç sağlayacak hisseleri merak ediyor. İş Yatırım, 3 Temmuz’da Tüpraş için hedef fiyatını ve değerlendirmelerini paylaştı.

Aracı Kurum "AL" Tavsiyesi Verdi

Aracı kurumlar, Tüpraş’ın finansal performansı ve sürdürülebilir havacılık yakıtından (SAF) gelecek katkıları dikkate alarak hedef fiyatı 242 TL olarak belirledi. Analistler, 2024 FAVÖK tahminini hafif aşağı yönlü revize ettiklerini ve SAF satışlarından yıllık 110 milyon dolar ilave FAVÖK katkısı beklediklerini açıkladı.

Finansallarda İyileşme Beklentisi

2024’ün ilk yarısında RUP bakımının etkisiyle zayıf seyreden operasyonel performansın hisseyi olumsuz etkilediği belirtildi. Yılın ikinci yarısında bakım çalışmasının tamamlanmasının, ortalama üzeri ürün marjlarının, beyaz ürün veriminin ve ham petrol fiyat farklarının finansallarda iyileşme sağlayacağı öngörülüyor.

Aşağı Yönlü Riskler ve Fırsatlar

Tüpraş için belirlenen aşağı yönlü riskler arasında Avrupa’da rafineri ürünleri talebinde beklenenden fazla daralma, savaş kaynaklı tedarik sorunlarının azalması ve küresel rafinaj kapasite artışlarının beklenenin üzerinde gerçekleşmesi yer alıyor. Enerji maliyetlerinde beklenenden fazla artış da riskler arasında.

Hedef Fiyat ve Getiri Potansiyeli

Analistler, TUPRS için 242 TL hedef fiyatını ve "al" tavsiyesini korudu. Hisse için yüzde 49’luk getiri potansiyeli öngörülüyor. Şirketin 10,38 TL ikinci bir temettü ödemesi yapması bekleniyor.

Mevcut Durum ve Performans

2023 yılını 134,3 TL’den tamamlayan TUPRS, 2 Mayıs’ta 204 TL’ye kadar yükseldi ancak bu seviyede tutunamadı. 3 Temmuz itibarıyla hisse 166,1 TL’den işlem görüyor. Hissede haftalık yüzde 2, aylık yüzde 6 değer kaybı yaşanırken, yıllık kazanç yüzde 133 seviyesinde.

Editör: Merve Öney