ABD'nin dış ticaret açığı, mayıs ayında aylık bazda %0,8 artarak 75,1 milyar dolarla Ekim 2022'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. ABD Ticaret Bakanlığı'nın verilerine göre, ülkenin dış ticaret açığı beklentilerin altında kaldı.

Beklentilerin Altında Kaldı

Piyasa beklentisi, dış ticaret açığının 76,3 milyar dolar olacağı yönündeydi. Buna karşın, mayıs ayında dış ticaret açığı 75,1 milyar dolar olarak gerçekleşti. Nisanda bu rakam 74,5 milyar dolar olarak hesaplanmıştı.

İhracat ve İthalat Rakamları

Mayıs ayında ABD'nin ihracatı %0,7 azalarak 261,7 milyar dolara, ithalatı ise %0,3 azalarak 336,7 milyar dolara geriledi. Bu durum, genel ticaret açığının artmasına katkıda bulundu.

Çin ve Meksika ile Ticaret Açığı Arttı

ABD'nin Çin ile olan ticaret açığı mayıs ayında %8,6 artarak 23,9 milyar dolara yükseldi. Aynı dönemde Meksika ile olan ticaret açığı ise %10,2 artışla 14,1 milyar dolara çıktı.

Diğer Ticaret Partnerleri

ABD'nin Avrupa Birliği ile olan ticaret açığı 19,3 milyar dolar, Vietnam ile 10,3 milyar dolar, Almanya ile 7,3 milyar dolar olarak hesaplandı. Ayrıca Japonya, Güney Kore, İrlanda, Tayvan, Kanada ve İtalya gibi ülkelerle de ticaret açığı devam etti.

Ticaret Fazlası Verilen Ülkeler

ABD'nin ticaret fazlası verdiği ülkeler arasında Hollanda (4,1 milyar dolar), Güney ve Orta Amerika (3,5 milyar dolar), Avustralya (1,9 milyar dolar), Hong Kong (1,6 milyar dolar), Singapur (1,3 milyar dolar) bulunuyor. Ayrıca Brezilya ve Belçika ile de ticaret fazlası verildi.

Editör: Merve Öney