Kanada ham petrolünün Amerika Birleşik Devletleri'ne nakliyesinde yaşanan zorluklar, ham petrol fiyatlarının yükselmesine neden oldu. Amerika ham petrolü, yüzde 0,8 oranında bir artışla varil başına 79 dolar seviyesini aştı. Brent vadeli işlemleri ise değişmeyen bir oranda devam ederek, varil başına 83 doların üstüne çıktı.

Keystone Boru Hattı Operatörünün Açıklaması

TC Energy Corp. tarafından yapılan açıklamada, Keystone boru hattının bütünlüğünün teyit edildiği belirtilirken, ham petrol sızıntısı olmadığı ve hizmetin tedbir amaçlı geçici olarak durdurulduğu ifade edildi.

Petrol Piyasasının Son Durumu 

Son dönemde dar bir aralıkta seyreden petrol fiyatları, Eylül 2021'den beri gözlemlenen en dar dalgalanma aralığında hareket etti. OPEC+ ülkelerinin üretim kesintileri, Orta Doğu ve Kızıldeniz'de artan gerilimlerle birlikte, kartel dışı ülkelerden, özellikle ABD'den gelen artan arz ile dengelendi. Çin ekonomisinin büyümesiyle ilgili süregelen endişeler ise piyasa üzerinde olumsuz bir etki yarattı.

Dolar ve Emtia Piyasaları Üzerindeki Etkileri

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell'ın açıklamaları, merkez bankasının faiz oranlarını düşürmeye başlama ihtimaline dair güven oluşturdu. Bu durum, doların altıncı gün üst üste düşüşünü tetikledi ve ham petrol dahil olmak üzere emtialar üzerinde destekleyici bir etki yarattı.

Uzman Görüşleri ve Beklentiler

Standard Chartered Plc'den yatırım stratejisti Han Zhong Liang, OPEC+'nın üretim kesintileri ve Amerika ile Çin'den gelen olumlu tüketim verileri sayesinde, "Petrol piyasalarının kısa vadede sıkı bir seyir izlemesini bekliyoruz" şeklinde görüş bildirdi.

Editör: Halit Alptekin