Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla 17 Mayıs'ta yürürlüğe giren kamuda tasarruf tedbirleri genelgesinin iki haftalık bilançosu, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından açıklandı.

Genelge kapsamında, orman yangınları ile mücadele, askeriyede koruma araçları, tütün kullanımı araştırmaları ve emniyet müdürlüğü kırtasiye harcamaları gibi birçok önemli çalışma iptal edildi.

Yangınla Mücadele Çalışmaları

Bergama'da yangın helikopteri pisti yapımı ve Denizli Tavas'ta orman yangın emniyet yolları için yapılan ihaleler, tasarruf tedbirleri nedeniyle iptal edildi. Çanakkale Orman Fidanlık Müdürlüğü'ndeki hizmet evlerinin su basman ve blokaj betonunun yapılması işi de benzer sebeplerle iptal edildi.

Çevre Projeleri ve Diğer İhaleler

Salda Gölü'ndeki atıksu arıtma tesislerinin verimliliğinin izlenmesi projesi iptal edilen önemli projeler arasında yer aldı. Ayrıca 1. Ordu Komutanlığı'nın araç kiralama ihalesi ve 112 Acil Çağrı Merkezleri için SMS hizmeti alımı gibi birçok ihale tasarruf genelgesi gerekçe gösterilerek iptal edildi.

Sağlık ve Eğitim Sektöründe Tasarruf

Sağlık Bakanlığı'nın Küresel Yetişkin Tütün Araştırması ve Bolu İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin dış laboratuvar hizmeti ihaleleri de iptal edilen çalışmalar arasında yer aldı. Bolu Emniyet Müdürlüğü'nün kırtasiye malzemeleri alımı ve Tarım ve Orman Bakanlığı Merkez Kampüsü'ndeki dört kapıdaki nizamiye binalarının yapımı işi de tasarruf tedbirleri kapsamında iptal edilen diğer önemli projeler oldu.

Detaylı İnceleme ve İptal Sebepleri

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, genelgenin yayınlanmasından önce "Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi"nin detaylarını açıklamıştı. Genelgede, kamunun yapım, hizmet ve alım ihaleleri ile ilgili hükümler yer alıyordu. Genelgeye göre, 17 Mayıs 2024 tarihi itibarıyla kamu kurum ve kuruluşları tarafından sözleşmesi imzalanmamış tüm mal ve hizmet alımları ile yapım işleri ihalelerinin gözden geçirilmesi ve genelge hükümlerine uygun olmayan ihalelerin iptal edilmesi gerekiyordu.

Editör: Merve Öney