Altın fiyatları, yatırımcıların güvenli liman tercihlerinde önemli bir yer tutmaya devam ediyor. Bu yıl için yüksek beklentiler, özellikle Amerikan Merkez Bankası'nın (FED) faiz indirimlerine başlayacağı öngörüsü üzerine şekilleniyor. JPMorgan Chase & Co. Küresel Emtia Araştırma Başkanı Natasha Kaneva'nın analizine göre, ons altının 2024 içinde 2,500 dolar seviyesine ulaşabileceği tahmin ediliyor.

Piyasa Dinamikleri ve Enflasyon Etkileri

8 Mart'ta 2,195 dolar ile tüm zamanların rekorunu kıran ons altın, sonrasında ABD'nin tarım dışı istihdam ve enflasyon verileriyle bir miktar geriledi. Kaneva, altın fiyatlarının bu seviyelerden sonra 2,500 dolar olasılığını işaret ediyor. Altının bu hedefe ulaşabilmesi için enflasyonda düşüş ve iş gücü piyasasında ılımlılığın devamı, ayrıca FED'in faiz indirimleri konusunda somut adımlar atması gerektiğine dikkat çekiliyor.

Altın Piyasasında Güncel Durum ve Gelecek Beklentileri

Günün ilk saatlerinde gram altın 2,243 lira seviyesinden işlem görüyor ve bir gün önce 2,273 lira ile rekor seviyeye ulaşmıştı. Kaneva, FED'in gevşek para politikasına yönelmesi durumunda altının çekiciliğinin artacağını ve politika yapıcıların enflasyonda yüzde 2 hedefine ulaşılmasını beklediğini vurguluyor.

Editör: Halit Alptekin