NATO, bugün (Çarşamba)yapılan bir toplantıda, Rusya'nın neredeyse iki yıldır süren işgaline karşı Ukrayna'ya askeri, ekonomik ve insani yardımlarını sürdüreceğini açıkça belirtti. Toplantı, video konferans aracılığıyla gerçekleştirildi ve üye devletler, Ukrayna'ya önümüzdeki yıllarda milyarlarca avroluk ilave yardım sağlama planlarını ortaya koydu.

NATO'dan Ukrayna'ya "Milyarlarca Avroluk İlave Yardım" Sözü

NATO, 2024 yılında Ukrayna'ya sağlanacak olan ek yardımların ana hatlarını çizdi. Ek destek, ülkenin savunma kapasitesini artırmak ve Rusya'nın saldırılarına karşı koymak için hayati öneme sahip.

Jens Stoltenberg: "Rusya'nın Saldırılarını Güçlü Bir Şekilde Kınıyoruz"

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya'nın Ukraynalı sivillere yönelik füze ve insansız hava aracı saldırılarını kınadı. Stoltenberg, Moskova'nın Ukrayna şehirlerine ve sivillere yönelik saldırılarını yoğunlaştırdıkça, NATO müttefiklerinin Ukrayna'nın hava savunmasını güçlendirdiğini vurguladı.

Ukrayna'nın NATO Toplantısındaki Temsilcileri

Çevrimiçi toplantıda Ukrayna, Kiev hava kuvvetleri komutanı Korgeneral Mykola Oleshchuk ve İçişleri Bakan Yardımcısı Oleksii Serhieiev tarafından temsil edildi. İki yetkili, Ukrayna'nın savunma ihtiyaçlarını ve Rusya'nın saldırılarını yoğunlaştırmasının etkilerini vurguladı.

Yeni Yıl Dönemindeki Rusya Saldırıları

Yeni Yıl döneminde, bu ayın başlarında Ukrayna'nın en büyük iki şehri Kiev ve Kharkiv, yeni bir ağır hava saldırıları dalgasıyla vuruldu. NATO toplantısı, Ukrayna'nın isteği üzerine gerçekleşti ve ülkenin mevcut durumu hakkında önemli kararlar alındı.