Bölge sakinlerinin aktardığına göre, İsrail'in Cumartesi günü Gazze Şeridi'nde gerçekleştirdiği hedef saldırıları devam ediyor. İsrail uçakları, Gazze'nin güneyindeki Refah bölgesinde sığınan Filistinlilere, Hamas'ın tuttuğu rehinelerin yerlerini belirlemeleri için yardım çağrısı yapan broşürler bıraktı.

Gazze'nin Doğu Banliyölerinde Çatışmalar

Yerel sakinler ve militanlar, Filistinli savaşçıların, İsrail askerlerinin geri çekilmeye başladığı ve daha küçük ölçekli operasyonlara geçtiği Gazze'nin kuzeyindeki Jabalia bölgesinin doğu banliyölerinde, İsrail tanklarıyla çatışmaya girdiğini bildirdi.

İsrail Ordusunun Açıklamaları

İsrail ordusu, Gazze'nin kuzeyindeki militanları hedef aldığını ve bölgedeki tüm hedeflere saldırı düzenlediğini açıkladı. Bu saldırıların, militan birliklerinin askerlere yakın noktalara patlayıcı yerleştirmeye ve tanklara füze ateşlemeye çalışmalarına yanıt olarak gerçekleştirildiği belirtildi.

Han Yunus Bölgesinde Yoğun Bombardıman

Han Yunus'un güney bölgesindeki görgü tanıkları, tankların gece boyunca Nasser Hastanesi çevresini bombaladığını ve bu bombardımanın son günlerdeki en yoğun saldırı olduğunu ifade etti. İsrail, Hamas savaşçılarının hastaneler dahil olmak üzere çeşitli yerlerden operasyon yürüttüğünü iddia ediyor. Hamas ve sağlık personeli ise bu iddiaları yalanlıyor.

Gazze Sağlık Bakanlığının Açıklamaları

Gazze Sağlık Bakanlığı, İsrail saldırılarının son 24 saat içinde 165 kişinin ölümüne ve 280 kişinin yaralanmasına neden olduğunu açıkladı. Bu, 2024 yılında tek bir günde yaşanan en büyük ölümlerden biri olarak kaydedildi. Sağlık yetkilileri, 7 Ekim'den bu yana öldürülen 24.927 Filistinlinin çoğunluğunun sivil olduğunu belirtiyor.

İsrail'in Hamas'a Karşı Operasyonları ve Rehineler

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hamas'ın yenileneceği ve geri kalan rehinelerin serbest bırakılana kadar savaşın süreceğine dair söz verdi. İsrail, 7 Ekim'den bu yana Hamas'ı yok etme sözü vermiş durumda. Refah'ta, rehinelerin fotoğraflarını içeren broşürler atıldı ve yerinden edilenlerin temasa geçmeleri istendi.

Rehine Durumu ve Ailelerin Tepkileri

Hamas'ın ele geçirdiği rehinelerden 100'den fazlası, Kasım ayındaki kısa süreli ateşkes sırasında serbest bırakıldı. İsrail, Gazze'de kalan rehinelerin durumuna ilişkin bilgiler verdi ve rehine aileleri, İsrail'deki yetkililerden duruma müdahale etmelerini talep ediyor.

Gazze'nin Durumu

100 günden fazla süren savaşta İsrail'in hava, kara ve deniz saldırıları Gazze'nin büyük bir kısmını yerle bir etti. 2,3 milyon nüfusun çoğu yerinden edildi, birçoğu sürekli olarak yer değiştirmek zorunda kaldı ve kötü hava koşullarından korunmak için çadırlara sığındı. Birleşmiş Milletler, bölgedeki hastalık riskine dikkat çekiyor.