Thodex kripto para borsasının kurucusu Faruk Fatih Özer'e daha önce verilen 11 bin 196 yıl hapis cezasına ilişkin gerekçeli karar açıklandı. Özer, Arnavutluk'tan Türkiye'ye iadesinin ardından tutuklanmıştı. Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından hazırlanan 508 sayfalık gerekçeli kararda, davaya dair tüm detaylar ele alındı.

Thodex'in Kuruluşu ve Operasyonları

Kararda, Koineks Teknoloji AŞ'nin 20 Eylül 2017'de 400 bin lira sermaye ile kurulduğu, şirketin kurucusu ve yöneticisinin Faruk Fatih Özer olduğu belirtildi. Thodex Platformu, kripto varlık ve Türk lirası ya da diğer itibari para birimleri arasında alım satım imkanı sağlayan bir hizmet olarak tanımlandı.

Reklam ve Tanıtım Taktikleri

Kararda, Thodex'in reklam ve tanıtım faaliyetlerinde kamuoyu tarafından tanınan ünlü kişilerin kullanıldığı, çeşitli internet ilanları ve televizyon reklamları aracılığıyla yüksek kar imkanları sunarak mağdurları cezbettiği ifade edildi. Bu yöntemlerle iradeleri etkilenen mağdurlar, dolandırıcılığa maruz kaldı.

Hileli Hareketler ve Müşterilere Yönelik Yanıltıcı Eylemler

Gerekçeli kararda, Thodex'in müşterilerine gerçekte var olmayan varlıkları sattığı ve bu varlıkları soğuk cüzdana aktardığı belirtilerek, bu durumun müşterilere bildirilmediği vurgulandı. Bu hareketler, hileli eylemler olarak değerlendirildi.

Suç Örgütünün Yapılandırılması

Kararda, Thodex'in başlangıcından itibaren müşterilerine online işlemlere anında veya en geç beklenen sürede yanıt vererek güven kazandığı, bu aldatıcı güven sayesinde müşteri sayısını artırdığı anlatıldı. Şirket, müşterilerden elde edilen gerçek varlıkların biriktiğinde işlemleri aniden sonlandırmış, varlıkları soğuk cüzdana aktarmış ve erişilemez hale getirmiştir.

Soğuk Cüzdanın Özellikleri ve Kripto Varlıkların İzlenmesi

Gerekçeli kararda, soğuk cüzdanın fiziken küçük ve taşınabilir ancak şifreyle ulaşılabilir bir cihaz olduğuna dikkat çekildi. Kripto varlıkların izinin sürülememesi veya takibini sınırlandıracak şekilde işlemlere tabi tutulmasının kolay olduğu belirtildi.

Müşterilere Yönelik Dolandırıcılık Eylemleri

Thodex'in müşterilerine gerçekte var olmayan varlıkları sattığı, müşterilere ait varlıkların platform tarafından soğuk cüzdana çıkartıldığının müşterilere bildirilmemesi, dolandırıcılık ve suçtan elde edilen malvarlığı değerlerini aklama suçlarını oluşturduğu ifade edildi.

Sanıkların Suçları ve Cezalandırılmaları

Kararda, sanıkların örgütü kurma, yönetme ve dolandırıcılık gibi suçlardan cezalandırıldıkları, pişmanlık göstermedikleri için cezalarında indirim uygulanmadığı belirtildi. Faruk Fatih Özer ve diğer sanıklara 26 milyar liranın üzerinde para cezası verildiği de kaydedildi.