Yaklaşan yerel seçimler öncesi, Türkiye ekonomisi hakkında yabancı kurum ve kuruluşlar tarafından yayımlanan rapor sayısında artış gözlemleniyor.

Türkiye'nin ekonomi politikasındaki rasyonelleşme süreci, yabancı analistlerin yeniden değerlendirme yapmalarına yol açıyor. 2024 yılına girilmesiyle birlikte, ülke hakkında daha sık raporlar yayımlanmaya başlandı. Özellikle HSBC ve Goldman Sachs gibi büyük finans kuruluşlarının yanı sıra, Vanguard'ın Türk tahvilleri hakkındaki yorumları da piyasaların dikkatini çekiyor.

Goldman Sachs'ın Enflasyonla Mücadele Stratejisi

Goldman Sachs tarafından yayımlanan raporda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) para arzını azaltma stratejisinin, enflasyonun hızlı düşüşüne katkı sağlayabileceği vurgulanıyor. Rapora göre, TCMB'nin politikalarındaki değişiklikler, yıl sonunda enflasyonun yüzde 42,6 seviyelerinden yüzde 30'lara düşmesine neden olabilir. Ayrıca, politika faizinin bu ay içinde 250 baz puan artırılarak yüzde 45'e çıkabileceği öngörülüyor. Enflasyonun beklenenden hızlı gerilemesi durumunda, TCMB'nin yıl ortasında faizleri düşürmeye başlayabileceği belirtiliyor.

Vanguard'ın Türkiye Değerlendirmesi

Vanguard'ın Aktif Gelişmekte Olan Piyasalar stratejisinden sorumlu Portföy Yöneticisi Eisinger, Türkiye'nin makroekonomi politikalarındaki değişiklikleri olumlu buluyor. Eisinger, bu değişikliklerin kalıcı olması durumunda, Türk varlıklarına olan yabancı ilginin artabileceğini ifade ediyor. Vanguard'ın portföylerinde sürekli Türk devlet tahvili bulundurduğu ve TCMB'nin faiz politikalarını takip ederek, TL cinsinden devlet tahvillerine ilgi göstermeye başladığı belirtiliyor.

HSBC'nin Ekonomi Yönetimi Tahminleri

HSBC, Türkiye'nin 2024 yılında kademeli bir ekonomik uyum sürecine gireceğini öngörüyor. Banka, yerel seçimler öncesinde ekonomi için yumuşak bir inişe öncelik verileceğini düşünüyor. HSBC'nin raporuna göre, 2024 yılında bütçe açığının genişleyeceği, ancak parasal veya kredi kanalında herhangi bir gevşeme beklenmediği belirtiliyor. Büyümenin yavaşlayacağı ve yıl sonunda manşet enflasyonunun yüzde 45 olacağı tahmin ediliyor.