Yarı resmi Tasnim haber ajansının Pazartesi günü yaptığı açıklamaya göre, İran'a ait Alborz savaş gemisi, İsrail-Hamas çatışmaları ve artan bölgesel gerilimlerin yaşandığı bir dönemde, önemli bir nakliye güzergahı olan Kızıldeniz'e giriş yaptı. Tasnim, Alborz'un görev detaylarını açıklamasa da, İran savaş gemilerinin 2009'dan bu yana denizdeki güvenliği sağlamak, korsanlıkla mücadele etmek ve diğer görevleri yerine getirmek için aktif olduğunu belirtti.

Yemen'den Husilere Destek
Yemen'deki İran destekli Husiler, Kızıldeniz'de İsrail'e karşı savaşan Hamas'a destek amacıyla Kasım ayından bu yana bölgedeki gemilere saldırılar düzenliyor. Bu durum, birçok büyük denizcilik şirketini, global ticaretin yaklaşık %12'sini oluşturan Süveyş Kanalı yerine daha uzun ve maliyetli olan Afrika'nın Ümit Burnu rotasını kullanmaya itmiş durumda.

İran Donanması'nın Görev Alanı Genişliyor
Tasnim, Alborz'un Bab el-Mendeb Boğazı üzerinden Kızıldeniz'e ne zaman girdiği konusunda net bir bilgi vermedi. İran donanmasının 34. filosuna ait olan Alvand sınıfı muhrip Alborz, 2015'ten bu yana Hint Okyanusu'nun kuzeyinde, Aden Körfezi ve Bab El Mendeb Boğazı'nda devriye görevleri yapıyor. ABD Beşinci Filosu, İran Donanması'nın faaliyetleri hakkında yorum yapamayacağını belirtti.

Bölgesel Etkiler ve Uluslararası Tepkiler
Husiler, Maersk'e ait bir konteyner gemisine saldırarak Kızıldeniz'deki seferlerin 48 saat süreyle durmasına neden oldu. İran Deniz Kuvvetleri Komutanı Shahram Irani ve İran Savunma Bakanı Muhammed Rıza Aştiani, Alborz'un Kızıldeniz'deki görevleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Aştiani, Kızıldeniz'in İran'ın hakimiyetinde olduğunu ve bölgede kimsenin hamle yapamayacağını ifade etti.