Antalya, turizm alanında hareketli bir yıl geçirdi. Özellikle yılbaşı haftasında, 23-30 Aralık tarihleri arasında, şehre hava yoluyla gelen turist sayısında rekor bir artış yaşandı. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün verilerine göre, bu dönemde Antalya'ya 121 bin 139 turist geldi. Aralık ayında hava yoluyla gelen toplam turist sayısı ise 302 bin 505 kişiye ulaştı, bu sayı geçen yıllara göre yüzde 32'lik bir artış gösterdi.

Bu rekor, Antalya ve Gazipaşa havalimanları dış hatlar terminallerinden elde edilen en yüksek aralık ayı verisi olarak kaydedildi. Özellikle Polonya ve İngiltere pazarlarındaki büyüme dikkat çekti.

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Hakan Saatçioğlu, 2023'e umutla başladıklarını ve yılın ilk aylarında yaşanan zorluklara rağmen, turizmde hızlı bir toparlanma sürecine girdiklerini belirtti. Özellikle Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşa rağmen, Rusya'dan Türkiye'ye 5 milyonun üzerinde turist geldiğini vurguladı.

Saatçioğlu, alternatif pazarların oluştuğunu ve özellikle İngiltere pazarında 'her şey dahil' sisteminin popülerleşmeye başladığını ifade etti. 2024 yılına dair de umutlu olduklarını dile getirdi.