İran'ın Devrim Muhafızları, Beluci kökenli militan grubu Ceyş el Adl'ın Pakistan içerisindeki iki askeri üssünü füzelerle hedef aldı. Bu eylem, grubun İran sınır güçlerine yönelik önceki saldırılarına karşılık olarak gerçekleştirildi.

İran devlet medyasının aktardığına göre, bölgedeki askeri üsler, füzeler ve insansız hava araçlarıyla başarılı bir şekilde vuruldu ve imha edildi. Operasyonun detayları konusunda ise fazla bilgi verilmedi.

İran'ın üst düzey güvenlik birimlerine bağlı  haber kaynağı Nournews, saldırının gerçekleştiği üslerin, Pakistan'ın Belucistan eyaletinde yer aldığını duyurdu. Buna karşın, Pakistan'ın Belucistan eyaleti enformasyon bakanı Jan Achakzai, yaşanan bu saldırıyı doğrulamaktan ya da reddetmekten kaçındı. Achakzai, Pakistan ordusunun halkla ilişkiler birimi olan ISPR'den gelecek resmi açıklamayı işaret etti. ISPR'den ise henüz bir yanıt gelmedi.

Yaşanan gelişme, bölgedeki güvenlik dinamiklerini etkileyebilecek önemli bir adım olarak görülüyor ve bölgesel güç dengeleri üzerinde etkileri olabileceği değerlendiriliyor.