Lübnan güvenlik kaynakları ve İsrail ordusu, İsrail'in sınırda bir özel kuvvet operasyonu düzenlemiş olduğunu nadiren kabul etti. Ardından, İsrail'in Güney Lübnan'daki bir vadiye yoğun hava saldırıları düzenlediği bildirildi.

Reuters'e göre Lübnanlı güvenlik kaynakları, Suluki Vadisi'ne en az 16 hava saldırısının düzenlenmiş olduğunu açıkladıl Tapılan saldırılar, sınır bölgesindeki çatışmaların üç ay önce başlamasından bu yana "tek bir noktaya yönelik en yoğun bombardıman" olarak tanımlandı.

İsrail ordusu, ormanlık Suluki Vadisi'ndeki Hizbullah mevzilerine ve silah altyapısına "kısa bir süre içinde" "hava ve topçu saldırıları" düzenlediğini belirtti.

Lübnan güvenlik kaynakları ise, Hizbullah hedeflerinin vurulup vurulmadığı konusunda bilgi vermedi, ancak ağır silahlı grubun vadiyi İsrail'e roket fırlatmak için kullandığına dikkat çekti.

İsrail'in Kan radyosu da, hava kuvvetleri ve topçuların Suluki Vadisi'ndeki düzinelerce hedefe yönelik alışılmadık derecede büyük bir saldırı düzenlediğini bildirdi.

İsrail Ordusundan Açıklama

İsrail ordusu, Güney Lübnan'daki Ayta el-Şaab bölgesinde özel kuvvetlerinin "tehdidi ortadan kaldırmak için" bir saldırı düzenlemiş olduğunu ve bölgedeki Hizbullah tanksavar füze fırlatıcısını vurduğunu söyledi.

İsrail ordusunun özel kuvvetlerinin operasyonlarını nadiren kabul ettiği biliniyor. Özellikle nerede faaliyet gösterdikleri veya ne tür bir tehdidi ortadan kaldırdıkları konusunda detay vermemeleri, bölgedeki gerginliği ve belirsizliği artırıyor.

Hizbullah İsrail Çatışması

İran destekli Hizbullah milisleri, Gazze Şeridi'ndeki Filistin müttefiki Hamas'a destek vermek amacıyla Lübnan'ın güney sınırında İsrail güçleriyle karşılıklı ateş açıyordu. Hamas militanları, 7 Ekim'de Gazze sınırından İsrail'e saldırmış ve İsrail'in ağır hava saldırılarıyla desteklenen bölgeyi işgal etmesine yol açmıştı.