Dolar/TL, günün ilk saatlerindeki işlemlerde 32,4510 seviyesine ulaşarak değer kazanmış durumda. Dün yüzde 0,1'lik bir artışla 32,4265'ten kapanan Dolar/TL, bugün de yükselişine devam etti. Ayrıca, Euro/TL yüzde 0,1'lik düşüşle 34,4460 ve Sterlin/TL de yüzde 0,1 değer kaybıyla 40,3590 seviyelerinden işlem görüyor.

Dolar Endeksi ve Küresel Piyasalar

Yükselişini beşinci işlem gününde de sürdüren dolar endeksi, yüzde 0,2 artarak 106,4 seviyesine çıktı. Küresel piyasalardaki belirsizlik, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz oranlarını beklenenden daha uzun süre yüksek tutabileceği endişeleriyle artmaya devam ediyor. Yatırımcılar, Fed Başkanı Jerome Powell'ın yapacağı açıklamaları ve veri yoğun gündemi yakından takip ediyor.

Risk Algısı ve Piyasa Beklentileri

Orta Doğu'daki süregelen gerilimler ve Fed'in politikaları, küresel risk algısını yükseltiyor. Bugün, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası'nın Bahar Toplantıları'ndan gelecek bilgiler de piyasalar için belirleyici olacak. ABD'de açıklanacak sanayi üretimi verileri de ekonomistler ve yatırımcılar için önem taşıyor.

Teknik Analiz ve Ekonomik Göstergeler

Ünlü televizyon sunucusu Erkan Yolaç hayatını kaybetti! Ünlü televizyon sunucusu Erkan Yolaç hayatını kaybetti!

Analistler, ABD'de açıklanan makroekonomik verilerin enflasyon endişelerini artırdığını belirtiyor. Piyasa fiyatlamalarında, faiz indirimlerine ilişkin beklentilerin ötelendiği görülüyor. Teknik açıdan dolar endeksinde 107 ve 108 seviyeleri direnç, 106 ve 105 seviyeleri ise destek olarak öne çıkıyor. Bu bilgiler, yatırımcıların gelecek stratejilerini şekillendirmede kritik bir rol oynayabilir.

Editör: Halit Alptekin