Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, Çin'in kapsamlı bir piyasa yanlısı reform paketi sayesinde mevcut senaryoları aşarak hızlı büyüme kaydedebileceğini belirtti. Georgieva, Çin Kalkınma Forumu'nda yaptığı konuşmada, önerilen ek büyümenin, önümüzdeki 15 yıl içinde reel ekonomide yüzde 20'lik bir genişlemeyi, yani 3,5 trilyon dolarlık bir artışı ifade edeceğini vurguladı.

Emlak Sektöründe Sürdürülebilirlik ve Borç Risklerinin Azaltılması

Georgieva, Çin'in emlak sektörünün sürdürülebilirliğini iyileştirmesi, borç risklerini azaltması ve iç tüketime odaklanması gerektiğini dile getirdi. Bu yaklaşımın, tüketici ve yatırımcı güvenini artırabileceğini ve ekonomik dengeleri olumlu yönde etkileyebileceğini belirtti.

Çin'in İç Tüketim Odaklı Yeni Stratejisi

IMF Genel Başkanı , ayrıca Çin'in iç tüketime daha fazla güvenmesi gerektiğini, bunun gelirlerin yükseltilmesi ve sosyal güvenlik sisteminin mali açıdan sorumlu bir şekilde genişletilmesi ile mümkün olabileceğini ifade etti. Başbakan Li Qiang, ülkenin emlak politikasını optimize edeceğini ve yıllık büyüme hedefini yüzde 5 civarında belirlediklerini açıkladı.

Çin'in Yapay Zeka ve Yeşil Ekonomiye Yönelik Adımları

Georgieva, Çin'in yapay zeka düzenlemelerinde öncü olduğunu ve ulusal endüstri standartları oluşturma yolunda ilerlediğini vurguladı. Ayrıca, ülkenin yenilenebilir enerji alanında lider konumda olmasına rağmen, karbonsuzlaştırma sürecini daha verimli hale getirmesi gerektiğini ve emisyon ticaret sistemini sanayi sektörünü de kapsayacak şekilde genişletmesinin önemine değindi.

Editör: Halit Alptekin