Financial Times'ın Pazar günü yayımlanan haberine göre, Çin hükümeti, Amerikan teknoloji devleri Intel ve AMD'nin mikro işlemcilerini ülkenin kişisel bilgisayar ve sunucularından kademeli olarak çıkarmayı planlıyor. Yayınlanan genelge, Çin'in yerli üretim mikro işlemcilerine ve işletim sistemlerine geçiş yapmayı hedeflediğini gösteriyor.

Microsoft Windows'a Yerli Alternatif

Söz konusu satın alma kılavuzunda, Microsoft'un Windows işletim sistemi ve yabancı üretimi veritabanı yazılımları da yerli alternatifler lehine kenara itiliyor. Bu strateji, Çin'in teknoloji alanında yerlileşme hedeflerine uygun düşüyor.

Yerli Teknolojiye Geçiş Yönergeleri

Çinli yetkililer, Aralık ayında açıklanan bu yönergeleri uygulamaya başladılar. Financial Times'ın aktardığına göre, bu yönergeler özellikle ilçe düzeyi ve üzerindeki devlet kurumlarını, "güvenli ve güvenilir" olarak tanımlanan işlemcileri ve işletim sistemlerini tercih etmeleri yönünde zorunlu kılmakta.

Intel ve AMD'den Yorum Yok

Haberin ortaya çıkmasının ardından, Intel ve AMD'den Reuters'a yapılan yorum talebine henüz bir yanıt gelmedi.

ABD'nin Yarı İletken Stratejisi

Amerika Birleşik Devletleri, Başkan Biden'ın liderliğindeki 2022 CHIPS ve Bilim Yasasını hayata geçirerek yerli yarı iletken üretimini artırmayı ve Çin ile Tayvan'a olan bağımlılığını azaltmayı hedefliyor. Bu yasa, gelişmiş çiplerin üretimi için sübvansiyonlar ve yerli üretimi destekleyecek mali yardımlar içeriyor.

Editör: Halit Alptekin