İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, eşi Dilek Kaya İmamoğlu ve çocuklarıyla birlikte, oylarını İstanbul'un Beylikdüzü ilçesinde bulunan Emin Yükseloğlu Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde kullandı.

Okula adım attıkları andan itibaren yoğun bir ilgiyle karşılaşan İmamoğlu, oyunu kullanmasının ardından okul bahçesinde önemli açıklamalarda bulundu.

Demokrasi ve Seçim Güvenliği Üzerine Vurgular

Seçim güvenliğinin önemine değinen İmamoğlu, sandık başkanları ve ilgili yetkililere, seçim sürecinin şeffaf, adil ve hiçbir manipülasyona yer verilmeden, Türkiye Cumhuriyeti'nin demokratik değerlerine uygun şekilde yönetilmesi gerektiğini hatırlattı. Aynı zamanda, son ıslak imzalı tutanaklar alınana kadar sandıkların başından ayrılmamaları çağrısında bulundu.

Kurumsal Hassasiyet ve Vatandaşlık Hakkı

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) başta olmak üzere ilgili tüm kurumların, seçim sürecinde gereken hassasiyeti göstermeleri gerektiğini belirten İmamoğlu, vatandaşların demokratik haklarını kullanırken, bu hakların korunmasının önemini vurguladı. Seçmenlerin, oylarını kullandıkları andan itibaren bu haklarının korunmasının, Türkiye'deki demokratik sürecin bir gereği olduğunu ifade etti.

İmamoğlu, kendisi için oldukça duygusal bir gün olduğunu, beş yıllık bir çalışmanın helalleşme anına ulaştığını belirtti. İstanbul halkının, sandıkta kendisine bu duyguyu yaşatmasını umduğunu söyledi. Ayrıca, siyasi, sosyal ya da ekonomik ayrım yapmaksızın, tüm İstanbul halkına eşit hizmet götürme ilkesiyle hareket ettiğini ve önümüzdeki dönemde de bu anlayışla şehre hizmet etmeye devam edeceğini belirtti.

Toplumsal Birliktelik ve Helalleşme Vurgusu

Seçim sonuçlarını Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanlığı'nda takip edeceğini açıklayan İmamoğlu, İstanbul ve Türkiye'nin aydınlık bir sabaha uyanmasını diledi. 

Editör: Merve Öney