Elon Musk Endonezya'da! Starlink hizmeti Bali'de başlıyor Elon Musk Endonezya'da! Starlink hizmeti Bali'de başlıyor

Kızıldeniz'in güneybatısındaki Meha kenti açıklarında, İngiltere Deniz Ticaret Organizasyonu'nun (UKMTO) bildirdiğine göre, bir gemi füzeli saldırıya maruz kaldı. Olay, geminin Meha'ya 14 mil uzaklıkta gerçekleşti. İlk saldırı geminin yakınlarında meydana gelirken, ikinci saldırı iki füzeyle yapıldı ve gemide hasar oluştu. Gemide oluşan zarar ve geminin bandırasına dair bilgiler henüz paylaşılmadı.

Husiler Saldırıyı Üstlendi

İran destekli Husi grup, Kızıldeniz'deki saldırıyı üstlenerek, İngiliz petrol gemisi Andromeda Star'a isabetli füzeler atıldığını iddia etti. Ancak saldırıya dair daha fazla ayrıntı verilmedi.

Bölgedeki Diğer Gelişmeler

Husilerin Askeri Sözcüsü Yahya Seri'nin açıklamalarına göre, Yemen'in kuzeyindeki Sada kentinde bir Amerikan insansız hava aracı (İHA), MQ-9 tipi, füze ile vurularak düşürüldü. Seri, Gazze'deki abluka ve saldırılar sona erene kadar askeri operasyonlara devam edileceğini belirtti. Amerika Birleşik Devletleri'nden bu konuda henüz bir açıklama yapılmadı.

Küresel Tepkiler ve Güvenlik

Kızıldeniz'deki bu saldırılar, bölgedeki güvenlik durumunun hassasiyetini artırırken, uluslararası toplumdan çeşitli tepkiler gelmeye devam ediyor. Gemilerin güvenliği ve bölgesel istikrarla ilgili endişeler, bu tür saldırılarla daha da önem kazanıyor.

Editör: Halit Alptekin