Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), son Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 50 olarak sabit tuttuğunu açıkladı.

Fitch'in Değerlendirmesi: Politika Tutarlılığı Önemli

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin parasal sıkılaştırma politikalarının etkinliğini artırabilmek için politika tutarlılığının iyileştirilmesinin kritik olduğunu belirtti. Kuruluş, Türkiye'nin para politikası üzerine yaptığı değerlendirmede, sürdürülebilir politika uygulamalarının enflasyonu düşürebileceği ve cari açığı daraltabileceği yönünde görüş bildirdi.

Bakü-Tiflis-Kars demiryolu yeniden devrede! Bakü-Tiflis-Kars demiryolu yeniden devrede!

Fitch'ten Ekonomi Politikalarına İlişkin Öngörüler

Fitch, Mart ayında yapılan yerel seçimlerin ardından Türkiye'nin mali politika yaklaşımında bir değişiklik olmayacağını ve bu durumun ekonomi politikalarının kararlılığını sürdüreceğini öngördü. Ayrıca, Fitch ekonomi ekibinin liderliğinde sürdürülen politikaların, siyasi desteğin devam ettiğini ve ekonomik istikrarın sağlanmasına katkıda bulunacağını vurguladı.

Fitch Ratings, Türkiye'nin politika faizindeki istikrarın ve mali sıkılaştırmanın ekonomik istikrarı destekleyeceği görüşünde. Kuruluş, parasal politikaların başarısının politika tutarlılığı ile doğrudan ilişkili olduğunu belirtiyor.

Editör: Halit Alptekin