Kızıldeniz üzerinde, Yemen'deki İran yanlısı Husiler tarafından gerçekleştirilen füze saldırısı sonucunda, bir kargo gemisi küçük çapta hasar aldı. Husiler, bu saldırıyı Filistinlilere destek olarak tanımladı. Saldırının hedefinde, Kızıldeniz'de seyir halindeki ticari gemiler bulunuyor.

İki Geminin Tehlikeli Duruşu

Husilerin askeri sözcüsü, Morning Tide ve Star Nasia adlı iki gemiye deniz füzeleri ateşlendiğini duyurdu. Gemilerin Barbados ve Marshall Adaları bayrakları altında İngiliz ve Amerikan bandıralı olarak belirtildi.

İngiliz deniz güvenlik firması Ambrey, Barbados bayraklı Morning Tide gemisinin, bir insansız hava aracının (İHA) neden olduğu hasarla karşılaştığını açıkladı. İkinci gemi olan Morning Tide, şu anda sorunsuz bir şekilde yolculuğuna devam ediyor.

UKMTO'dan Acil Durum Raporu

Birleşik Krallık Deniz Ticaret Operasyonları (UKMTO), bir geminin liman tarafına atılan bir merminin neden olduğu hafif hasar hakkında bilgi aldı. UKMTO, geminin güvenli olduğunu ve planlanan geçişine devam ettiğini bildirdi.

Küresel Gemi Taşımacılığı Üzerindeki Etkiler

Bu saldırılar, küresel gemi taşımacılığını olumsuz etkiledi ve firmaları daha uzun ve masraflı rotalara yönlendirmeye zorladı. Bu durum, İsrail-Hamas çatışmasının genişleyerek Orta Doğu'nun istikrarını bozabileceği endişelerini artırdı.

ABD ve İngiltere'den Cevap

ABD ve İngiltere, Kızıldeniz'deki gemilere yönelik saldırılara karşılık olarak, Yemen'deki Husi hedeflerine saldırılar başlattı. ABD ordusu, Husilere ait patlayıcı taşıyan mürettebatsız yüzey araçlarına karşı meşru müdafaa amaçlı saldırı gerçekleştirdiğini açıkladı. Husi saldırıları, bölgedeki ABD Donanması gemileri ve ticari gemiler için tehdit oluşturuyordu.