ABD, ticari casus yazılımların kötüye kullanıldığı iddiasıyla yeni bir vize kısıtlama politikasını duyurdu. Dışişleri Bakanı Antony Blinken tarafından açıklanan bu yeni politika, casus yazılımların kötüye kullanımına karıştığı düşünülen kişilere vize kısıtlamaları getirecek.

Biden Yönetimi Kötüye Kullanımı Engellemek İçin Harekete Geçiyor

Yeni politika, kötü niyetli dijital casusluk faaliyetlerine karışan yabancı hükümetler ve şirketlere yönelik geniş çaplı bir çabanın parçası olarak görülüyor. Bu şirketler, özellikle gelişmekte olan ülkelerde insan hakları aktivistleri, gazeteciler ve muhalif politikacılara karşı kullanılan saldırıları kolaylaştırmakla suçlanıyor.

Ticari Casus Yazılımların Yatırımcıları ve Operatörleri de Etkileniyor

Üst düzey bir Biden yönetimi yetkilisi, yeni politikanın sadece kötüye kullanılan casus yazılımları değil, aynı zamanda bu yazılımların yatırımcılarını ve operatörlerini de hedef alacağını belirtti. Geçtiğimiz yıllarda en az 50 ABD yetkilisinin özel hackleme araçları tarafından hedef alındığı ifade edildi.

ABD'nin Önceki Adımları: Ticaret Kara Listesi ve İdari Emir

Başkan Joseph Biden, dijital casusluk araçlarının kötüye kullanımını engellemek amacıyla geçen yıl bir idari emir imzaladı. Bu karar, ABD kurumlarının ilgili şirketlerle iş yapmasını yasakladı. Ticaret Bakanlığı da, aralarında Macaristan merkezli Cytrox, Yunan firması Intellexa ve İsrailli NSO Group ile Candiru'nun da bulunduğu birçok gözetim firmasını ekonomik ticaret kara listesine ekledi.

Geniş Kapsamlı Yeni Politika: Gazeteciler ve Aktivistlerin Korunması

Yeni politika, gazeteciler, aktivistler ve muhalifleri dahil olmak üzere, bilgisayar korsanlığı operasyonlarına katılan kişilere yönelik kısıtlamaları içeriyor.  Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri ve ortak ülkeler, ticari casus yazılımların yayılmasına ve kötüye kullanılmasına karşı yerel ve uluslararası düzeyde sıkı denetimler yapılması çağrısında bulundu.