Hollanda Parlamentosu, Kral Willem-Alexander ve ailesinin gelir vergisi ödeme yükümlülüğü getirilmesi yönünde anayasal bir değişikliği değerlendiriyor. Bu konuda ilk adım, Salı günü yapılacak oylama ile atılacak. Socialistische Partij'den Sandra Beckerman, tartışmalar sırasında "Mavi kan için mavi bir zarf" ifadesiyle dikkat çekti, bu ifade, Hollanda'da vergi mektuplarının gönderildiği mavi zarflara bir gönderme olarak yorumlandı.

Önergenin Temsilciler Meclisi'nde yeterli desteği bulduğu, ancak Senato'daki destek seviyesinin belirsiz olduğu görülüyor. Özellikle, Çiftçi-Vatandaş Hareketi'nin (BBB) tutumu belirleyici olacak. Ayrıca, Hollandalı milliyetçi siyasetçi Geert Wilders, vergi değişikliğini destekliyor. Başbakan Mark Rutte ise bu değişikliğin fazla karmaşık olduğunu belirtiyor.

Kraliyet ailesi, mevcut durumda vergi mükelleflerinden özel gelirlerinin yanı sıra, bir kısmı vergiden muaf olan devlet yardımları alıyor. 2024 yılında Kral ve ailesinin toplam 11,6 milyon euro alması bekleniyor. Prenses Amalia, öğrenci olduğu sürece kendisine düşen 1,8 milyon euroyu geri ödeyeceğini açıkladı.

Kraliyet ailesinin popülaritesi ve güvenilirliği, son zamanlarda düşüş gösteriyor. Kamu yayıncısı NOS'un yaptığı bir ankete göre, monarşiye destek %55 seviyesine düşmüş durumda. Ayrıca, ankete katılanların sadece %46'sı Kral'a güveniyor.

Bu gelişmeler, 1992 yılında İngiltere Kraliçesi Elizabeth'in gelir vergisi ödemesine yönelik benzer bir adım atmasını akıllara getiriyor. Hollanda'daki bu potansiyel değişiklik, monarşinin mali şeffaflığını artırmaya yönelik önemli bir adım olabilir.