Hindistan hükümeti, yaklaşan genel seçimlerin öncesinde, gıda ve gübre sübvansiyonlarına ciddi bir yatırım yapmayı planlıyor. İki hükümet kaynağına göre, bu sübvansiyonlar için önümüzdeki mali yıl yaklaşık 4 trilyon rupi (48 milyar dolar) ayrılacak. Söz konusu rakam, ülkenin mali tedbirleri kapsamında önemli bir adım olarak değerlendiriliyor ve 31 Mart'ta sona eren mevcut mali yılda Hindistan'ın 45 trilyon rupilik toplam bütçe harcamasının yaklaşık dokuzda birini temsil ediyor.

Tüketici İşleri, Gıda ve Kamu Dağıtım Bakanlığı tarafından yapılan tahminlere göre, gelecek yılın gıda sübvansiyonu faturası 2,2 trilyon rupi (26,52 milyar dolar) olacak. Bu miktar, mevcut 2023-24 mali yılı için öngörülen yaklaşık 2 trilyon rupi (24,11 milyar dolar) harcamadan %10 daha yüksek bir seviyede.

Kaynaklardan biri, gelecek mali yıl için gübre sübvansiyonunun ise 2022-23 mali yılı tahmininden daha düşük, yaklaşık 1,75 trilyon rupi (21,10 milyar dolar) olmasının beklendiğini belirtti. 

Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman'ın, 2024/25 bütçesini 1 Şubat'ta açıklaması beklenirken, sübvansiyonların seviyesi büyük bir ilgi odağı olacak. Maliye Bakanlığı, Kimyasallar ve Gübre Bakanlığı ile Tüketici İşleri, Gıda ve Kamu Dağıtım Bakanlıkları, konuyla ilgili yapılan yorum taleplerine henüz yanıt vermedi.

Başbakan Narendra Modi'nin yönetimi, Nisan ve Mayıs aylarında yapılması planlanan seçimler öncesinde bu sübvansiyonları korumayı tercih ediyor. Uzmanlara göre alınan karar, Modi'nin üçüncü dönem için seçilme şansını artırabilir. Aynı zamanda, Hindistan'ın gayri safi yurt içi hasılanın %5,9'unu hedefleyen mali açığını yönetmek ve 2024/25 mali yılında en az 50 baz puan düşürme planı için de önemli bir faktör.

Özellikle, Modi hükümetinin geçen yılın sonlarında, ülkenin amiral gemisi niteliğindeki ücretsiz gıda refahı programını önümüzdeki beş yıl için genişletme kararı, gelecek yıl gıda sübvansiyonu faturasının artmasına neden olacak. Hindistan'ın bu programı, dünya çapında milyarlarca dolarlık bir girişim olarak kabul ediliyor. Program, milyonlarca yerli çiftçiden hükümetin belirlediği minimum fiyatlarla pirinç ve buğday satın almayı ve ardından 800 milyon Hintliye temel gıda maddelerini ücretsiz olarak sağlamayı içeriyor. Bu strateji, ülkenin ekonomik büyümesini ve toplumsal refahını desteklemek amacıyla hayati bir rol oynuyor.

Sübvansiyonlar, hem gıda güvenliğini hem de çiftçilerin refahını doğrudan etkiliyor. Bunlar aynı zamanda, hükümetin ekonomik ve sosyal politikalarında önemli bir yere sahip. Yatırımın büyüklüğü ve etki alanı, Modi yönetiminin halkın ihtiyaçlarına ve ekonomik istikrara verdiği önemi gösteriyor. Ayrıca, bu hamleler, küresel ekonomik dengeler ve iç siyasi dinamikler bağlamında Hindistan'ın stratejik kararlarının bir parçası olarak da değerlendiriliyor.