Dünyanın en büyük tarımsal emtia firmalarından Olam Agri, iklim değişiklikleri ve jeopolitik gerilimler nedeniyle düşen tarımsal arzların ülkeleri gıda savaşlarına itebileceği konusunda uyardı. Olam Agri CEO’su Sunny Verghese, "Petrol için birçok kez savaştık. Gıda ve su için daha büyük savaşlar vereceğiz" açıklamasında bulundu.

Gıda Enflasyonu ve Ticari Engeller

Verghese, Redburn Atlantic ve Rotschild tüketici konferansında yaptığı konuşmada, hükümetlerin yerel gıda stoklarını desteklemek için uyguladığı ticari engellerin gıda enflasyonunu daha da kötüleştirdiğini belirtti. Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sonrası tarımsal emtia tüccarları gıda fiyatlarının artmasıyla rekor kârlar elde etti, ancak aynı zamanda fiyat artışları yoluyla kârlarını artırmakla suçlandılar.

Yüksek Gıda Fiyatları ve Koruyucu Politikalar

Verghese, yüksek gıda fiyatlarının kısmen hükümet müdahaleleri sonucu olduğunu savunarak, tarife dışı ticaret engellerinin arz-talep dengesizliği yarattığını ifade etti. Zengin ülkelerin stratejik olarak emtia stoklamasının abartılı talebe ve yüksek fiyatlara yol açtığını belirtti. Gıda fiyatlarındaki artış, Kovid-19 pandemisi ve Rusya-Ukrayna savaşı sonrası had safhaya ulaştı.

Koruyucu Politikaların Artışı

Hükümetler giderek daha fazla koruyucu politikalara yönelmeye başladı. 2022'de Endonezya, yerel pazarı korumak için palmiye yağı ihracatını yasakladı. Hindistan, değişken muson yağmurları sonrası belirli pirinç türlerine ihracat kısıtlamaları getirdi.

Olam Agri ve Piyasa Durumu

Olam Agri, Nestlé ve Unilever gibi firmalara malzeme tedarik eden büyük bir gıda ve tarım sektörü firmasıdır. Şirket, geçtiğimiz yıl Nijerya'da dolandırıcılık iddialarıyla soruşturulmuş, ancak aklanmıştır. Olam Group, 2023'ün ilk yarısında kârında yüzde 56'lık bir düşüş bildirmiştir.

İklim Değişikliği ve Karbon Vergisi

Verghese, iklim değişikliğinin tarımsal verim üzerindeki etkisine dikkat çekerek, hükümetlerin karbon vergisi alması gerektiğini savundu. "Karbon bugün bedava, bu yüzden ayrım gözetmeksizin kirletiyoruz" dedi.

Editör: Merve Öney