Yabancı yatırımcıların tahvil ve hisse senedine ilgisi ile hızlanan halka arzlar, yerli yatırımcıların yönünü yeniden hisse senedi piyasasına çevirdi. Yılın başından bu yana yüzde 40’ı aşan getirisiyle dikkat çeken borsa, yabancı sermaye girişleri ve artan halka arzlarla birlikte yatırımcıların ilgi odağı oldu. Yerli yatırımcıların finansal varlıkları içinde hisse senedinin payı yüzde 14’e yaklaşarak yılın zirvesine ulaştı.

Sıkı Para Politikası ve Enflasyon Beklentileri Yabancı İlgisini Artırdı

Sıkı para politikası ve enflasyonun düşeceğine yönelik beklentiler, yabancı yatırımcıların son haftalarda TL varlıklara olan ilgisini artırdı. Ekonomim.com'dan Şebnem Turhan'ın haberine göre, özellikle tahvil ve artan halka arzlar, yerli yatırımcıların hisse senedi yatırımlarını artırmasına neden oldu.

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) verilerine göre, yerli yatırımcıların finansal varlıkları içinde hisse senedinin payı yüzde 13,95 ile yılın zirvesine çıktı. Geçen yıl nisanda bu oran yüzde 9,94 seviyesindeyken, 2023 sonunda yüzde 11,5 olarak kaydedilmişti. Bir yıl içinde hisse senedi varlıklarının payı 4 puan, 2023 yılsonuna göre ise 2.45 puan yükseldi. Yerli yatırımcıların hisse senedi varlıklarının toplam finansal varlıklar içindeki payı geçen yıl eylülde yüzde 14,18 ile tarihi en yüksek seviyeye ulaşmıştı. Merkezi Kayıt Kuruluşu verileri ise 17 Mayıs itibarıyla hisse senedi piyasasında toplam yatırımcı sayısının 8 milyon 624 bin 243 ile rekor seviyeye çıktığını gösteriyor.

Yabancı Yatırımcıların Hisse Senedi Varlıkları Artıyor

Yabancı yatırımcıların finansal varlıkları içinde hisse senedinin payı nisanda artışını sürdürdü. Geçen yıl sonunda yüzde 60,49 seviyesinde olan bu oran, nisan sonu itibarıyla yüzde 65,66'ya yükseldi ve 5.17 puanlık bir iyileşme yaşandı. Aynı dönemde yabancı yatırımcıların finansal varlıkları içinde döviz mevduatının payı ise yüzde 24,29'dan yüzde 19,55'e inerek 4.74 puan geriledi.

Editör: Halit Alptekin